Yine aynı tepe, yine sis, yine yağış

Hakkâri’nin Çukurca İlçesinin karşısındaki Metina ile Derecik İlçesinin karşısındaki Zap, Avaşin ve Basyan bölgesinde 17 Nisan 2022 günü başlatılan Pençe Kilit hava destekli kara harekâtı bölgesinde teröristlerin hain saldırısında 9 askerimiz şehit oldu, 4 askerimiz de yaralandı.

AYNI TEPEYE SIZMA GİRİŞİMİ

SÖZCÜ’nün güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre, 23 Aralık 2023 günü 12 askerimizin şehit olduğu Duhok’un Amediye İlçesine bağlı Dereluk kasabasındaki Sergeli Köyü kırsalındaki Metina Vadisi içinde yer alan 1740 rakımlı tepede konuşlu bulunan Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı emrindeki Kırklareli 41. Komando Tugay Komutanlığına bağlı uzak emniyet timini hedef aldı.

Dün akşam saat 17.15’te kalabalık bir grup terörist tarafından üzerleri arazi yapısıyla uyumlu askeri kamuflaj kaplı uzun namlulu M-15 ve M-16 piyade tüfekleri, Dragunov keskin nişancı tüfeği, biksi ağır makineli tüfek, Konkurs ve yeni nesil AT-4 füzeleri ve roketatarlarla saldırı üç ayrı noktadan düzenlendi.

Son iki günden beri bölgede devam eden yoğun sağanak yağış sonrası oluşan sis ve puslu hava nedeniyle bölgede görüş mesafesinin iki metrenin altına düşmesi ve havanın da kararmasından istifade eden hainler, üs bölgesindeki uzak emniyet timlerini hedef aldı.

TEKNOLOJİK HAVA AYGITLARINA SİS ENGELİ

Görüş mesafesinin düşüklüğü, havanın sis ve pustan dolayı kapalı olmasından kaynaklı hava ve teknolojik görüntü aygıtlarının çalışmayıp sağlıklı görüntü kaydedemeyişini fırsat bilen hainlerin İnsansız Keşif Uçakları ile Silahlı İnsansız Hava Aracı, Drone ve Atak taarruz helikopterlerinin de bölgede uçuş yapamamasından yararlandı.

5-10 metre yakın mesafede sağlanan sıcak temasta 9 askerimiz şehit olurken, 4 askerimiz de yaralandı.

7. VE 8. ANA JET ÜSSÜ BOMBA YAĞDIRDI

Hava muhalefeti nedeniyle şehit ve yaralı askerlerimiz Irak’ın kuzeyindeki Duhok Vilayetine bağlı Amediye kasabasından ambulanslarla Zaho İlçesine, buradan da Habur Sınır Kapısı üzerinden Şırnak’ın Silopi İlçesine nakledildi.

Saldırının gerçekleştirildiği bölge yoğun ateş altına alınırken, 15 terörist de silah ve teçhizatlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildi. Öldürülen teröristler arasında Metina Eyalet sorumlusu ve aynı zamanda saldırının planlamasını yapan Piling kod adlı teröristin de bulunduğu öğrenildi.

Bölgede çatışmaların 5-10 metre mesafeden yer yer devam ettiği bildirilirken, Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü’ndeki Pars ve Atmaca Filoları ile Malatya’daki Erhaç 7. Ana Jet Üssü’ndeki 173. Şafak filosundan havalanan F-16’lar teröristlerin muhtemel kaçış noktaları ile çatışma bölgesine yakın noktadaki barınma alanları olan Çarçel, Segire, Şiva, Karadağ ve Elhu bölgelerini lazer güdümlü akıllı mühimmatlarla vurdu.

PKK’lı teröristler bu bölgelerde yeraltına kazdıkları tünellerde barınıyordu. Lazerle işaretlenen hedefler nüfus edici akıllı mühimmatlarla vurularak yerle bir edildi.

PENÇE KİLİTTE 141 ŞEHİDİMİZ VAR

Teröristlerin, yağışsız açık havalarda 7/24 keşif/dinleme/gözetleme faaliyeti yürüten İnsansız Keşif Uçakları, Silahlı İnsansız Hava Aracı, üs bölgelerinde yüksek çözünürlüğe sahip gece görüşlü termal cihazlarla bölgenin kontrol altında tutulduğunu bildikleri için sağanak yağış; sis ve puslu bir hava oluşması için fırsat kolladıkları belirlendi.

Öldürülen teröristlerin üzerlerinde kafalarına takılı gece görüşle yüksek çözünürlüğe sahip tepe kameralar ile rüzgâr ölçer, yön gösteren pusula cihazları, güneş panelleri, telsizler, karakol ve üs bölgelerine saldırı planlarını gösteren basit krokiler de ele geçirildi.

805 TERÖRİST ETKİSİZ 141 ŞEHİDİMİZ VAR

Pençe Kilit harekâtının başlamasından bu yana kadar toplam 805 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Harekatın başladığı 17 Nisan 2022 tarihinden bugüne kadar aynı bölgede aralarında Binbaşı, Üsteğmen, Teğmen, Astsubay, Uzman Çavuş, sözleşmeli er ve güvenlik korucularının da bulunduğu 141 kahraman güvenlik görevlimiz ise şehit oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx