Morgda bile seçmen çıktı

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimleri için “Seçmen kaydırmayla” ilgili çarpıcı bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Adres olarak yalnız metruk binalar değil, Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde, mezarlık içinde bulunan belediyeye ait cenaze yıkama yeri ile morg binasına da seçmen kaydı yapıldığı belirlendi. İhbar üzerine mezarlığa giden jandarma, morgda inceleme yaptı ve başka yerlerden ilçeye kaydını aldıran 4 kişinin adresinin Argın Mahallesi mezarlığının içinde bulunan morgu gösterdiğini belirledi. Tutanak düzenlenip ilçe seçim kurulu başkanlığına durum bildirildi. Halfeti ilçesinde yaşanan hileyi bilen bir kaynak SÖZCÜ’ ye şunları anlattı:

İTHAL SEÇMEN AKINI

“Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 1 Ekim’e kadar seçmen nakillerini yaptırdı. Örneğin Halfeti ilçesine 2 bin 204 kişi yeni seçmen olarak kayıt yaptırdı. Ancak 1 Ekim’den sonra tam 2 bin 139 kişi yeni seçmen olarak kayıt yaptırdı. Burada ciddi skandallar var. Nüfus Müdürlüğü’nün bilgisayar kayıtları incelenmeli. Çünkü mesai saati sonrası nüfusa ait şifre kullanılarak seçmen kayıtları yapıldığı konusunda ciddi iddialar var. Halfeti’nin yeri değiştirilirken yıkılan kaymakamlık, adliye gibi kamuya ait lojmanların numaraları kullanılarak buralara da seçmen kaydı yapıldığı anlaşıldı. Siverek’ten, Hilvan’dan, İstanbul’dan, İzmir’den, Nevşehir’den kısaca Türkiye’nin dört bir yanından seçmen kaydırması usulsüz bir biçimde yapıldı.”

ARTIŞ YÜZDE 51 OLDU

“Metruk bir evde tam 39 seçmenin kaydının olduğu anlaşıldı. Şanlıurfa’nın Seyrantepe Mahallesi’nde bir vatandaşımız muhtar adaylığı için başvurusunu yapmak istedi. Ancak mahalleden kaydının Halfeti’ye alındığını öğrendi. Yani, elektrik, su aboneliğine bile bakılmıyor.”

“Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde yüzde 51.3 oranında seçmen artışı olduğu belirlendi.

Bir önceki seçime göre seçmen listelerinin karşılaştırılması şaşırtıcı sonuçlar verdi. Örneğin Çamlıdere ilçesinde 7 bin 401 olan seçmen sayısı 11 bin 201’e yükseldi. Ankara’da ikinci büyük artış yüzde 36.2 ile Bala, üçüncü artış ise yüzde 23’le Ayaş ilçesinde gerçekleşti. 10 bin 7 seçmenli Ayaş’ta seçmen sayısı 12 bin 304’e, 17 bin 512 seçmenli Bala’da ise seçmen saylısı 23 bin 854’a yükseldi. Ankara genelindeki seçmen artışı oranı ise binde 4 olarak belirlendi. Ankara’ya başka yerlerden toplam 229 bin 968 seçmen gelmesine karşın, 246 bin 976 seçmen ise başka kentlere kayıtlarını aldırdı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx