Meclis’te ‘Yargıtay’ protestosu: CHP Grubu sıraları terk etmedi

Yagıtay’ın Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) tutuklu vekili Can Atalay için “hak ihlali” kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması krize yol açtı.

Kararın ardından dün olağanüstü toplantı gerçekleştiren CHP’de Genel Başkan Özgür Özel, bugün için TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’a yargı kararına dair Meclis’i olağanüstü toplaması çağrısında bulundu.

Saat 17.00’de olağanüstü toplanacağı bildirildi ancak Özgür Özel, toplantının gerçekleşmeyeceğini belirterek “TBMM Genel Kurulu’nu terk etmeme eylemine başlıyoruz” dedi. Bunun üzerine CHP’li vekiller meclis sıralarında oturarak eyleme başladı.

CHP’de bugün nöbetçi olarak gönüllü olan 20 milletvekili meclis sıralarında oturup kapaklara vurarak Yargıtay’ın AYM ile ilgili kararını protesto etmeye başladı. CHP’li milletvekilleri sabaha dek meclisi terketmeyerek protesto eylemini sürdürecek. CHP’liler yarın sabah nöbeti başka bir grup milletvekillerine devredecek.

HEDEP DE KATILDI

TBMM Genel Kurulu’nun kapanmasıyla birlikte nöbetçi vekiller Genel Kurulu terk etmeyerek adalet nöbetine başladı. TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder ve HEDEP’li vekiller de CHP’li vekillere desteğe geldi. Adalet nöbetine 25 CHP milletvekili katıldı.

ÖZEL MECLİS GRUBUNA GELDİ

Eyleme CHP Genel Başkanı Özgür Özel de katıldı. CHP’li milletvekilleri, Meclis’te koltuklarında oturarak ve ellerini masaya vurarak tepkilerini gösterirken CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Genel Kurul salonuna geldi.

ÖZEL’DEN AÇIKLAMA

CHP lideri Özgür Özel, Genel Kurul salonunun çıkışında açıklama yaptı. Özel, şunları söyledi:

“Yargı içerisindeki bir klik, AKP ve MHP’den aldıkları cesaretle Anayasaya kafa tutmaktadırlar. Anayasaya kafa tutmak darbe girişimdir. Anayasaya kafa tutarsanız bu ülkedeki kamusal düzeni nasıl sağlayabiliriz?

Numan Kurtulmuş’u sabah makul bir saatte aradım. Numan Kurtulmuş da bu durumdan hoşnut değildi. Numan Kurtulmuş’a Meclis’in saldırı altında olduğunu söyledim aynı 15 Temmuz’daki gibi. 15 Temmuz’dakiler tankla, tüfekle yaparlerken bugünküler kalemle, kararla yapmaktadır.

Numan Kurtulmuş bu tespitlerimi dinledi. Bir Filistin Heyeti olduğunu, Danışma Kurulu’nun akşam saatlerine kalmasının mahsuru olup olmadığını sordu. Mahsuru olmadığını söyledim. Akşam 5’te yapılması beklenen toplantı bir şekilde yapılamadı. Ben bunu Numan Bey’e kondurmam ama dün yürütmenin yasamaya tahakkümü varken bugün de yürütmenin yasamaya tahakkümünü savunan birileri var.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve Milletvekilleri de eylemimizi ziyaret ettiler ve desteklerini açıkladılar. Diğer partiler de kendi durumlarına göre desteklerini ifade ettiler.

Biz bundan sonraki süreçte bu darbe girişimine karşı kim direniyorsa yanında olacağız. Ben bütün yurttaşlarımızı Anayasa’yı tanımayan bu tavra karşı direnmeye çağırıyorum. Darbeleri halk bastırır.”

ÖZGÜR ÖZEL, KURTULMUŞ’U ARAMIŞTI

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Can Atalay’a ‘hak ihlali’ kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması krize yol açarken CHP Genel Başkanı Özgür Özel bugün TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’a çağrıda bulunmuştu. Özel, yaptığı paylaşımda “Sayın Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’la telefonla görüştüm ve kendisinden içinde bulunduğumuz yargı krizi ve darbe girişimiyle ilgili Meclis Danışma Kurulu’nu olağanüstü toplamasını talep ettim” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx