Haldun Taner Öykü Ödülü’nün sahibi Polat Özlüoğlu oldu

Haldun Taner’in anısına Milliyet Gazetesi tarafından 34 yıldır düzenlenen Haldun Taner Öykü Ödülü yarışmasını kazanan yazar açıklandı. Ödül bu yıl ‘Annem, Kovboylar ve Sarhoş Atlar’ adlı öykü kitabıyla Polat Özlüoğlu’na verildi.

Jüri başkanlığını Doğan Hızlan’ın yaptığı seçici kurulda; Demet Taner, Doğan Hızlan, Nursel Duruel, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Prof. Dr. Handan İnci Elçi, Metin Celâl ve Filiz Aygündüz yer aldı. Haldun Taner Öykü Ödülü’ne aday eserler çevrimiçi yapılan toplantıda değerlendirildi.

Annem, Kovboylar ve Sarhoş Atlar, Polat Özlüoğlu, 152 syf., İthaki Yayınları, 2022.

Seçici kurul, kazanan isim ve gerekçesini şu ifadelerle açıkladı:

“Çocukluk yaralarını, yoksunluklarını, onlarla baş edebilme çabasını, bu yoksunluk ve çabaların ileriki yaşlara taşınan hüznünü aile odağında yoğunlaştırarak duygulu, akıcı bir dille yansıtmayı başarması nedeniyle Polat Özlüoğlu’nun ‘Annem, Kovboylar ve Sarhoş Atlar’ kitabına verilmiştir” cümleleriyle açıkladı.

Yarışmaya katılan yazarlar; 1 Ocak 2022 – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Türkçe yayınlanmış kitaplarının değerlendirildiği yarışmaya kendi imzalarıyla başvurdu. Bunun yanı sıra yayınevleri, üniversiteler, sanat ve eğitim kurumları, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri de ödül için eser sahibinin imzalı onayıyla bir aday gösterebiliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx