Zelenski: ‘İzyum kentinde toplu mezar bulundu’

Ukrayna ordusunun Rus ordusunun işgalinden kurtardığı Harkov Bölgesi’ndeki İzyum kenti ile ilgili yeni bir açıklama yapıldı.

Dün İzyum kentini ziyaret eden Zelenki bu kentte toplu mezar bulunduğunu açıklayarak, “Harkov Bölgesi’ndeki İzyum kentinde toplu insan cesetleri tespit edildi. Orada gerekli incelemeler sürüyor. Yarın daha çok ve daha net bilgiler olacak. Ayrıyeten yarın İzyum’da Ukraynalı ve memleketler arası gazeteciler olacak. Dünyanın gerçekte neler olduğunu ve Rus işgalinin nelere yol açtığını görmesini istiyoruz. Evvel Buça, sonra Mariupol ve artık de İzyum. Rusya her yere mevt bırakıyor ve bundan sorumlu olmalılar. Bütün dünya Rusya’yı bu savaşın gerçek sorumlusu tutmalı. Bunun için her şeyi yapacağız” dedi.

“RUSYA, UKRAYNA’YA BOYUN EĞDİREMEYECEK”

Açıklamalarında Rusya’nın Ukrayna topraklarına füze hücumlarını sürdürdüğünü belirten Zelenki, “Terör devleti bize karşı 3 bin 800’den fazla farklı tiplerde füzeler kullandı. Lakin hiçbir füze Rusya’yı gayesine ulaştıramayacak. Ukrayna’ya boyun eğdiremeyecekler. Her füze Rusya’yı daha fazla ambargolara, daha fazla ekonomik çöküntüye ve daha fazla tarihi utanca yaklaştırıyor” formunda konuştu.

“UKRAYNA, AB TAVSİYELENİ YERİNE GETİRECEK”

Bugün diplomatik görüşmeleri de sürdürdüğünden bahseden Zelenki, Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula van Der Leyen’in Kiev’i ziyaret ettiğini de söyledi.

Ukrayna’nın AB’ye iştirak için müracaatının kabul edildiğini hatırlatan Zelenki, “Koşullar ne olursa olsun AB’ye iştirak için düzenlemelerin her ayrıntısını uygulamaya devam edeceğiz. Zati Kasım ayına kadar AB komitesinin 7 tavsiyesini uygulamak zorundayız” diye konuştu.

Zelenki ayrıyeten Milletlerarası Atom Gücü Ajansı’nın Rusya’nın hareketlerini durdurmaya yönelik davet yaptığını da söyleyerek Rus ordusunun Zaporijya Nükleer Santrali’nden çekilmesi gerektiğini ve bölgenin silahsızlandırılması gerektiğini savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.