Zelenski: Afrika, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın rehinesi oldu

Ukrayna Devlet Lideri Vlodomir Zelenski, Afrika Birliğine (AfB) görüntü konferansla hitap ederek, Rusya-Ukrayna savaşıyla Afrika’da ortaya çıkan besin krizine ait açıklamalarda bulundu.

Savaşın Afrika kıtasından binlerce kilometre uzakta yaşanmasına karşın kıtada besin fiyatlarının çok önemli biçimde yükseldiğini belirten Zelenski, bunun sorumlusunun Rusya olduğunu lisana getirdi.

Zelenski, bütün dünyada besin fiyatlarının çok yükseldiğini ancak bilhassa Afrika ülkelerinin bu durumdan daha fazla etkilendiğini vurguladı.

Gıda krizinin Rusya’nın “sömürgeci” atakları sürdükçe devam edeceğinin altını çizen Zelenski, Ukrayna’nın ise hudutlarından dışarı çıkaramadığı 25 milyon ton tahıl için yeni bir tedarik ve lojistik zinciri oluşturmaya çalıştığını aktardı.

Zelenski, “Limanlarımızdaki blokajın kaldırılması için çok boyutlu müzakereler yürütüyoruz fakat şimdi ilerleme sağlayamadık zira Rusya’nın limanlara saldırısını engelleyecek bir düzenek bulamadık.” dedi.

Afrika ile de ilgileri geliştirmek istediğine işaret eden Zelenski, “Afrika, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın rehinesi oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

UKRAYNA AFRİKA ÖZEL TEMSİLCİSİ YAKINDA VAZİFEYE BAŞLAYACAK

Ukrayna’nın Afrika Özel Temsilcisi’nin yakında misyona başlayacağını duyuran Zelenski, Ukrayna-Afrika ortasında geniş iştirakli siyasi ve ekonomik konferans düzenleme teklifinde de bulundu.

AfB Periyot Lideri Macky Sall de Twitter’dan Zelenski’ye teşekkür ederek, Afrika’nın memleketler arası hukuka, çatışmaların barışçıl halde çözülmesine ve ticaret özgürlüğüne hürmet gösterme taahhüdünü sürdürdüğünü söz etti.

AfB Kurulu Lideri Başkanı Moussa Faki Mahamat, Twitter’dan, bölgede barışın ve global istikrarın yine tesisi için acil diyalog muhtaçlığının olduğu paylaşımında bulundu.

AFRİKA’DA GÜBRE VE BUĞDAY GEREKSİNİMİ KRİTİK NOKTADA

Afrika ülkelerinin birçoğu, buğday ve gübre ithalatının büyük bir kısmını Rusya ve Ukrayna’dan yapıyor. Bu nedenle Rusya-Ukrayna savaşı uzadıkça Karadeniz’e binlerce kilometre uzaklıktaki Afrika’da mümkün bir besin krizi de giderek yaklaşıyor.

AfB Devir Lideri Sall, geçen hafta Fildişi Kıyısı’nın Abidjan kentinde düzenlenen Africa CEO Forum’da yaptığı konuşmada, kıtanın büyük bir kısmında yağış mevsiminin başladığını ve süreçte gübre bulamazlarsa önemli bir besin krizine sürükleneceklerini söylemişti.

Her iki ülkeden ithalat yolunun açılması için çabalayan Sall, Avrupa Birliği’ni de Rus bankalarını SWIFT sisteminden çıkardığı için eleştiriyor.

Sall, Rusya’dan ithalat yapma bahtları olsa dahi SWIFT sistemi olmadan ödeme yapamayacaklarını, böylelikle esere de ulaşamayacaklarını söylüyor.

BAZI AFRİKA ÜLKELERİNİN BUĞDAYI BÜSBÜTÜN RUSYA VE UKRAYNA’YA BAĞLI

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansının (UNCTAD) yayımladığı rapora nazaran, 2018-2020’de Rusya’dan 3,7 milyar dolarlık, Ukrayna’dan ise 1,4 milyar dolarlık buğday ithal eden Afrika ülkeleri toplam ithalatının yüzde 44’ünü bu iki ülkeden gerçekleştirdi.

Halihazırda 25 ülke, ithal ettiği buğdayın üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’dan karşılarken, kimi ülkelerde bağımlılık oranı yüzde 90’ın üzerine çıkıyor.

Somali ve Benin buğday ithalatının yaklaşık yüzde 100’ünü bu ülkelerden yaparken, Mısır’da bu oran yüzde 80’in üzerinde bulunuyor.

Benin, Tanzanya, Sudan, Madagaskar, Kongo, Ruanda ve Senegal üzere 16 ülke ise ithalatın yüzde 50’den fazlasını bu iki ülkeden gerçekleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.