Yellen: Rus petrolünü sınırlamak güç fiyatlarını düşürecek

Rusya, Ukrayna’ya savaş açtıktan sonra ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından yaptırımlara tabi tutuldu. Dünyanın en güçlü ekonomilerinin bir ortaya gelerek oluşturduğu G7 ülkeleri de Rusya’ya karşı yeni kararlar alarak bu yaptırımları derinleştirdi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G7 ülkelerinin Rus petrolüne fiyat sınırlaması getirme planını kıymetlendirdi.

“Rusya’nın petrol geliri keskin şekilde azalacak”

Yellen, bahse ait yaptığı açıklamada, G7 önderlerinin Rus petrolünün fiyatı üzerindeki hudut arayışının, Rusya’nın gelirini keskin bir formda azaltma ve global güç fiyatlarını istikrara kavuşturma maksatlarında ilerlemede değerli bir adımı temsil ettiğini kaydetti.

“Rus iktisadının yükü arttı”

AA’nın haberine nazaran, ABD Hazine Bakanlığı’nın bu hususta G7 ülkeleri, öbür global müttefikler ve ortaklarla hızla çalışacağını aktaran Yellen, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in başlattığı savaşa karşı ortak reaksiyonun Rus iktisadına şimdiden tarihi maliyetler yüklediğini belirtti.

“Rusya’nın yükü artacak, global güç fiyatları aşağıya düşecek”

Yellen, “Rus petrolünün maliyetini sınırlamak, Putin’in savaşının ABD iktisadı üzerindeki tesirini azaltacak biçimde global güç fiyatları üzerinde aşağı taraflı baskı oluşturacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Enerji fiyatları enflasyonun itici gücü”

Yellen, Amerikan iş dünyası ve tüketicileri için güç fiyatlarını düşürmenin, Biden idaresinin en kıymetli ekonomik önceliği ve güç fiyatlarının enflasyonun en önemli itici gücü olduğunu anımsattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.