TDP Genel Lideri Sarıgül: ‘İngiltere başbakan adayının söylediği asla kabul edilemez’

TDP Genel Lideri Sarıgül, Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi önünde tutuklu ve hükümlü yakınlarıyla bir ortaya geldi. Ailelerle sohbet eden Sarıgül, 9 Nisan’da af davetinde bulunduğunu ve o günden beri 46 ili ziyaret ettiğini belirterek, af davetini yineledi.

Af talebinin siyasi değil vicdani olduğunu belirten Sarıgül, şunları söyledi:

“Şefkatli, faziletli devletime sesleniyorum. Anneler için, babalar için affet Türkiye’m. Babaları cezaevinde bulunan 10 binin üzerinde çocuk var. Daha babalarıyla buluşamadılar. Bilhassa cezaevinden çıkacak olan 250 binin üzerindeki yazgı mahkumu için de devletimiz imkanlarını, imkanlarını seferber etmeli. Onlara ekonomik ve ruhsal dayanak vermeliyiz. Aile doktorlarıyla birlikte onların kesinlikle terapisini yapmalıyız. 6,5 milyon Suriyeli ‘ye kucak açan benim şefkatli devletim, 250 bin mukadderat mahkumuna da inşallah kapısını ve gönlünü açacaktır. Af talebimiz siyasi bir talep değil, vicdani bir taleptir. Af talebimiz toplumsal barış ve kardeşlik hukukunun yeni baştan giderilmesi içindir. Af talebimiz çocukların babalarına kavuşması, annelerin, anneannelerin, babaannelerin torunlarına ve evlatlarına kavuşması içindir. Af davetimize bütün Türkiye’min kucak açacağına inanıyorum. Yarı açık cezaevlerinde bulunan 90 bin mukadderat mahkumunun müddetlerinin uzatılması, bu çalışmamızın ne kadar kıymetli olduğunu göstermiştir.”

“KABUL EDİLEMEZ”

İngiltere’de başbakanlık için yarışan Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın, vazifeye gelmesi halinde Ruanda’yla yapılan sığınma alanındaki iş birliği muahedesinin bir benzerinin Türkiye ile de yapılmasını talep edeceği istikametinde çıkan argümanlara reaksiyon gösteren Sarıgül, “İngiltere’deki başbakan adayı çok ayıp ediyor. İngiltere’deki başbakan adayının söylediği asla kabul edilemez. Başbakan adayı şunu bilmeli ki, Türkiye, İngiltere’nin art bahçesi değildir. İngiltere beğenmediği mültecileri Türkiye’ye gönderecek, Türkiye’yi art bahçe yapacak. Bu kabul edilir bir olay değildir. İngiltere’deki başbakan adayını kınıyorum. Hakikat bir konuşma yapmamıştır. Eminim ki İngiliz halkı da bu konuşmasını tasvip etmemiştir. Türkiye Cumhuriyeti, İngiltere’den daha da güçlüdür. Bizim atalarımızın, dedelerimizin, ecdatlarımızın bize bıraktığı bayrağımıza, toprağımıza, ulusumuzun birliğine, beraberliğine İngiltere’deki başbakan adayı asla lisan uzatamaz. Bu kelamını derhal geri almasını talep ediyorum” diye konuştu.

Sarıgül, açıklamaların akabinde tarihi Odunpazarı Konutları’nın bulunduğu bölgeyi gezdikten sonra kentten ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.