Taksim Metro’sunda 1 Mayıs afişleri sergisi açıldı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Balkanı Arzu Çerkezoğlu’nun katılımıyla bugün Taksim Metrosu’nda 1 Mayıs Afişleri Sergisi açıldı.

DİSK Çerkezoğlu, afiş sergisinin açılışında yaptığı konuşmada bütün yurttaşların katılacağı 1 Mayısları Türkiye’nin dört bir yanında yapmak için hazırlıklarının devam ettiğini söyleyerek, “İstanbul’da da yine 1 Mayıs’ı yasakların gölgesinde karşılıyoruz. 1 Mayıs meydanı, Taksim Meydanı bir kez daha 1 Mayıs’a yasaklanmış durumda” dedi.

“2023 1 MAYIS’I TAKSİM’İN YASAKLI OLDUĞU SON 1 MAYIS OLACAK”

“Tümüyle haksız, hukuksuz, mahkeme kararlarını çiğneye çiğneye 1 Mayıs yasağını sürdürüyor iktidar” diyen Çerkezoğlu, şunları söyledi:

“Biz biliyoruz ki 1 Mayıs yasağı ve Taksim yasağı, bütün yasakların simgesidir. Ve 2023 1 Mayıs’ı Taksim’in yasaklı olduğu son 1 Mayıs olacak. Bugün burada, geçen yıl da bünyesinde yaptığımız 1 Mayıs Afişleri sergimizin ikincisini açmak için dostlarımızla birlikteyiz. Burada 1976 yılında Orhan Taylan tarafından yapılan ve artık sadece Türkiye’de değil dünyada 1 Mayıs’ın simgesi olan bu afişle başlayan ve 1976’dan bugüne kadar tüm 1 Mayıs afişlerini görüyoruz. Aslında Türkiye’de 1 Mayıs’ın tarihi, sınıf mücadelesinin tarihidir. Türkiye’de toplumsal mücadelelerin tarihidir. Bu topraklarda, bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini üreten işçi sınıfının, emekçilerin, Türkiye halkının eşitlik, özgürlük, adalet, demokrasi mücadelesinin de tarihidir.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir