Sosyetenin sergisi boks maçıyla açıldı

İstanbul Modern Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapan tarihi Alexandre Vallaury binasında Agah Uğur’un koleksiyonu sergilendi. Serginin açılışı bir boks maçıyla gerçekleşti. Gözde Türkkan ile La Tatare’nin toplumsal cinsiyet rollerini inceleyen 3 raundluk boks mücadelesi, sergiye gelenlere farklı mesajlar verdi. Halil Altındere’nin 12 yıl aradan sonra küratörlüğünü üstlendiği bu sergi, Türkiye ve dünyadan sanatçıların ele aldıkları gözetleme, gösteri, direniş, göç, cinsiyet politikaları, sınır, hafıza gibi can alıcı meselelerde farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Uzun yıllar Borusan Holding’in CEO’luğunu yapan Agah Uğur, daha sonra kendi işini kurarak girişimciliğe başlamıştı. Agah Uğur, küratörlüğünü Halil Altındere’nin yaptığı ve açılışı gerçekleşen “Bedenin Mücadele Alanındır” koleksiyon sergisinde de adından söz ettirmişti.

Koleksiyon sergisi, adını Barbara Kruger’in 1989 tarihli “Bedenin Mücadele Alanındır” isimli eserden aldı.

Hafta sonu gerçekleşen koleksiyon sergisine, sanatçı Maria Kılıçoğlu Baraz, Yasemin Semercioğlu ve Levent Erden ve Eray-Simay Dinç çifti ve Tuten Uğur da katıldı.

ALEXANDRE VALLAURY KİMDİR

İstanbul doğumlu Fransız mimar Vallaury, Osmanlı Devleti zamanındaki eserleriyle tanınıyor. Vallaury, Güzel Sanatlar Fakültesi olarak bilinen Sanayi-i Nefise Mektebi’nin mimarlık bölümünün kurucusudur.

Fransız mimarın ünlü yapıtları, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Osmanlı Bankası ana binası, Pera Palas Oteli, Müze-i Hümayun’dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.