Son Dakika: Yunanistan, AB yaptırımları kapsamında Rus tankerine el koydu

Ukrayna’yı işgal eden Rusya‘ya ABD ve AB öncülüğünde bir dizi yaptırım uygulanıyor. Yaptırımlarla özellikle Rus ekonomisi hedef alınırken, Rus devletine ve Rus oligarklara ait Avrupa ve ABD’deki mal varlıklarına birer birer el konuyor. Rusya‘ya yönelik son yaptırım hamlesi ise komşu ülke Yunanistan‘dan geldi.

250 METRE UZUNLUĞUNDA

Yunanistan, Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle AB ve NATO tarafından Rusya‘ya uygulanan yaptırımlar çerçevesinde Eğriboz Adası açıklarında bir Rus tankerine el koydu. Yunanistan Sahil Güvenlik yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, el konulan Pegas adlı ham petrol tankerinin adadaki Karistos sahil kasabası açıklarında durdurulduğu belirtildi. Tankerin 250 metre uzunluğunda ve içinde 19 Rus denizcisinin bulunduğu belirtiliyor.

AB’DEN 5 YAPTIRIM PAKETİ

Avrupa Birliği, 8 Nisan’da Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle Rusya‘ya karşı beşinci yaptırım paketini onaylamıştı. Yeni yaptırımlar çerçevesinde AB ülkelerinin limanlarının Rus gemilerine kapatılmasına karar verilmişti.

RUSYA’NIN EKONOMİSİ HEDEF ALINIYOR

ABD ve AB’nin öncülüğünde yaptırım kıskacına alınan Rusya, ekonomik olarak tarihi bir sınav veriyor. Dış dünyayla bağları kesilen Rusya‘ya uygulanan yaptırımlarla ülkenin ekonomisi hedef alınıyor.

RUS OLİGARKLARIN YATLARINA EL KONDU

Batılı ülkeler daha öncede birçok Rus oligarkın lüks yatlarına yaptırım uyguladı. Putin’e yakınlığıyla bilinen Rus milyarderlerin, milyonlarca dolar değerindeki yüzen sarayları bulundukları ülkelerde el kondu.

PUTİN: YAPTIRIMLAR BAŞARISIZ OLDU

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı dün yaptığı konuşmada yaptırımlarla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Batı’nın yaptırımlarının başarısız olduğunu belirten Putin, “Son dönemde ekonomi için en önemli olumsuz faktörün, Batılı ülkelerden gelen yeni yaptırım baskısı olduğu aşikar. Hesapları, ülkemizdeki mali ve ekonomik durumu hızla baltalamak, piyasalarda paniğe ve bankacılık sisteminin çökmesine neden olmak ve mağazalarda büyük çaplı ürün açığına yol açmaktı. Fakat Rusya’ya yönelik yaptırımların başarısız olduğunu şimdiden emin bir şekilde söyleyebiliriz” dedi.

Zelenski, Rus ordusunun son adımını paylaştı: Donbass taarruzuna başladılarZelenski, Rus ordusunun son adımını paylaştı: Donbass taarruzuna başladılarEn yoğun çatışmaların yaşandığı şehirlerden İrpin'de, mezarlık havadan görüntülendiEn yoğun çatışmaların yaşandığı şehirlerden İrpin’de, mezarlık havadan görüntülendi

Yunanistan, Tanker, Rusya, Ekonomi, Güncel, HaberlerRelated Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.