Son dakika: ABD ile kritik temas! Bakan Çavuşoğlu’ndan Blinken ile önemli görüşme

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesi öncesi açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu “Terör örgütlerine  verdikleri bazı destekler mevcut. Bu konulardaki çekincelerimizi ilettik. Türkiye’nin güvenlik endişelerinin de karşılanması gerekiyor. Sonuç odaklı bir görüşme olacağını umuyoruz.” dedi.

Ekim 2021’de Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması oluşturulması kararının ardından iki ülke Dışişleri Bakan yardımcıları 4 Nisan’da bir araya gelmişti. Görüşme o toplantının bakan düzeyindeki devamı niteliğini taşıyor

ERDOĞAN – BIDEN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında Roma’da 2021 Ekim ayında gerçekleştirilen görüşmede Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması oluşturulması konusunda mutabakata varılmıştı. Bu mutabakat çerçevesinde ilk toplantı, 4 Nisan 2022’de Ankara’da bakan yardımcısı seviyesinde başlatılmıştı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland’ın başkanlığında heyetler arası görüşme yapılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.