Siyonizm´in kurucusunun dizisi geliyor

´Shtisel´ dizisi yaratıcılarından Ori Elon, Modern Yahudi tarihinin en ünlü siyasi liderinden, Siyonizm´in kurucusu Theodor Herzl´in dizisi üzerinde çalışıyor.

Yahudi Cemaati’nin yayın organı Şalom’un Deadline’dan aktardığına göre, Herzl projesi üzerinde çalışmalara başlandı. Proje, pandemi sırasında sanatçıları destekleyen ve geçen yıl yüzlerce insanın Taliban’dan kaçmasına yardım eden İsrailli avukat ve hayırsever Inbar Nacht tarafından finanse ediliyor.

Herzl’in kısa ama anlamlı hayatı, ‘Yahudi Halkının Sancaktarı’ adlı 1921 yapımı Avusturya filminden bu yana ekranda hiç tasvir edilmemişti.

THEODOR HERZL KİMDİR

Theodor Herzl veya sünnetinden sonra aldığı isimi ve soyisimi ile Binyamin Ze’ev (Mayıs 1860 – 3 Temmuz 1904) Modern Siyonizm’in kurucu babası olan Avusturya-Macaristan vatandaşı Yahudi gazeteci, oyun yazarı, yazar ve politik aktivistti. Dünya Siyonist Örgütü’nü kurmuş ve bir Yahudi devleti kurma amacıyla Yahudilerin, Filistin’e göç etmeleri gerektiği fikrini savunmuştur. İsrail’in kuruluşundan 44 yıl önce yaşamını yitirmiş olmasına rağmen İsrail Devleti’nin kurucu babası olarak kabul edilmektedir.

Herzl, İsrail Bağımsızlık Bildirgesi’nde özel olarak bahsedilir ve resmi olarak “Yahudi Devletinin ruhani babası”,yani politik Siyonizm’e somut, uygulanabilir bir platform ve çerçeve sunan bir vizyoner olarak anılır ancak o, ilk Siyonist teorisyen veya aktivist değildi. Yehuda Bibas, Zvi Hirsch Kalischer ve Judah Alkalai gibi birçok dindar Yahudi haham, Herzl’dan daha önce proto-Siyonizm fikrini desteklemiş ve savunmuşlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.