Sıcak dalgası küremizi kavuruyor

25 milyon nüfusuyla Çin’in en kalabalık kenti olan Şanghay’da 40 dereceyi aşan hava sıcaklıkları nedeniyle kırmızı alarm verildi. Ülkenin dört kademeli sıcak hava ihtar sisteminde “kırmızı” en üst alarm seviyesini temsil ediyor. Aciliyet sırasına nazaran onu turuncu, sarı ve mavi izliyor. Şanghay’da 1873’ten bu yana sırf 15 gün 40 derecenin üzerinde sıcaklıklar kaydedilmişti.

BİNLERCE YILLIK AĞAÇLAR KURTARILDI

ABD’nin Utah eyaletinde cuma günü başlayan yangınlar devam ediyor. Süratle yayılan alevler en az 500 dönüm araziyi küle döndürdü. Alevlerin ilerlediği bir öteki adres ise Kaliforniya. Yangın; Yosemite Ulusal Parkı’ndaki en büyük ve en eski sekoya ağaçlarından kimilerini tehdit ediyor. Binlerce yıllık ağaçların korunması maksadıyla, parkın bir kısmı kapatıldı. Yetkililer, Yosemite’nin sembolik sekoyalarından hiçbirinin yangında ziyan görmediğini aktardı. Uzmanlar Kaliforniya’da orman yangınlarının son yıllarda arttığına dikkat çekerken, bunun iklim değişikliğine bağlı olduğu düşünülüyor. Ormancılık ve Yangın Müdafaa Departmanı’na nazaran yalnızca Kaliforniya’da geçtiğimiz yıl 2.5 milyon dönümden fazla alan kül oldu. Eyalet tarihindeki en büyük 20 orman yangınından 9’unun 2020 ve 2021 yıllarında çıktığı belirtildi.

PORTEKİZ ALEVLERE TESLİM

Orman yangınlarıyla gayret eden bir öbür ülke ise güney Avrupa ülkesi Portekiz. Haziran ayından bu yana kuraklıkla çaba edilen ülkede orman yangınları söndürülmeye çalışılıyor. 3 binden fazla itfaiyeci ve 60 hava aracının müdahale ettiği yangınlarda şu ana kadar 29 kişi yaralandı. 2017’de 100’den fazla kişinin orman yangınlarında canından olduğu Portekiz’e Avrupa Birliği’nin öbür üyelerinden de takviye kuvvet gönderildi. Yüzde 96’sı için ‘aşırı’kuraklık uyarısı yapılan ülkede Başbakan Antonio Costa bu haftaki Mozambik ziyaretini orman yangınları riskine işaret eden hava durumu varsayımları nedeniyle ertelemişti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.