Sarallar operasyonu nedir? Sarallar kimdir? Hangi ünlüler emniyete çağrıldı?

İstanbul Organize Hatalarla Gayret Şube Müdürlüğü grupları, Büyükçekmece ve Bakırköy başta olmak üzere vilayet genelinde faaliyet gösteren ve geçmiş tarihlerde “kasten öldürmeye teşebbüs”, “kasten yaralama”, “yağma emelli tehdit”, “genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulması”, “mala ziyan verme” ile “ateşli silahlar kanununa muhalefet” hatalarını işledikleri belirlenen kamuoyunda “Sarallar” olarak bilinen organize hata örgütüne yönelik çalışma başlattı. Soruşturmayla ilgili birtakım ünlü isimlerin de emniyete çağırıldığı öğrenildi. 

SARALLAR KİMDİR?

Sarallar; Trabzon Of ilçesi kökenli, aile bağı ile mensup ve taraftarları olan, İstanbul’da faal olan bir organize hata örgütüdür. Emniyetin 2021 bilgilerine nazaran Burhanettin Saral ve Ümit Saral liderliğinde, 347 silahlı mensubu olup, Türkiye’de Alaettin Çakıcı’dan sonra en büyük ikinci organize hata örgütüdür. Küme 90’lardan 2005’e kadar Hüseyin Saral tarafından yönetildi. Hüseyin Saral’ın 2005’te öldürülmesi üzerine, günümüzde küme önderinin Burhanettin Saral’ın olduğu; Ümit Saral, İlyas Saral, Yakup Kerem Saral, Alaattin Saral, Barış Saral ve Zafer Saral’ın ise yönetici takımında olduğu belirlendi.

SARALLAR OPERASYONU NEDİR?

İstanbul merkezli Yalova, Kocaeli, Manisa, Muğla, İzmir, Antalya, Sakarya, Trabzon, Tekirdağ, Samsun, Ankara ve Artvin’de eş vakitli olarak yapılan operasyonlarda ortalarında Erdal Acar’ın da bulunduğu 117 kuşkulu gözaltına alındı.

HANGİ ÜNLÜLER EMNİYETE ÇAĞRILDI? 

Şarkıcı Aylin Coşkun, oyuncu Necati Şaşmaz ile Erkan Petekkaya ve futbol yorumcusu Sinan Engin soruşturma kapsamında tabire çağrıldı.  Necati Şaşmaz ve Erkan Petekkaya ile Sinan Engin’in emniyete gelerek tabir verdiği öğrenildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Organize Cürümlerle Gayret Şube grupları, Sarallar kümesi olarak bilinen hata örgütü üyelerine İstanbul merkez olmak üzere Yalova, Kocaeli, Manisa, Muğla, İzmir, Antalya, Sakarya, Trabzon, Tekirdağ, Samsun, Ankara ve Artvin vilayetlerinde çok sayıda adrese eş vakitli baskın yaptı. Baskınlarda ortalarında iş adamı Erdal Acar’ın da bulunduğu 119 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin gözaltı müddetleri için ikinci defa uzatma talep edilirken müzikçi Aylin Coşkun, oyuncu Necati Şaşmaz ile Erkan Petekkaya ve Sinan Engin soruşturma kapsamında tabirleri alınmak üzere emniyete çağırıldı. Ünlü isimlerden Necati Şaşmaz, Erkan Petekkaya ve Sinan Engin’in söz vermeye geldiği, Aylin Coşkun’un ise savcılıkta söz vereceği öğrenildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.