Rusya’dan dünyayı endişelendiren ‘nükleer’ atılım: Muahedeyi durdurdular

Ukrayna savaşıyla ABD ve AB’nin peş peşe açıkladıkları yaptırımların akabinde Rusya’dan dünyayı endişelendiren bir atak geldi. Rusya, Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Muahedesi (Yeni START) kapsamındaki ögelerini süreksiz olarak kontrole kapattığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya ve ABD ortasında imzalanan Yeni START muahedesiyle ilgili durum değerlendirildi.

ABD’nin silah kontrol faaliyetlerini kendisi için uygun koşullarda tekrar başlatmaya çalıştığı ve böylelikle Rusya’nın ABD’de denetleme hakkından yoksun bırakıldığı belirtilen açıklamada, “Rusya, ABD’ye diplomatik kanallar üzerinden Yeni START kapsamına giren tüm ögelerini kontrol faaliyetlerinden süreksiz olarak çektiğini bildirdi.” tabirine yer verildi.

Açıklamada, muahede kapsamındaki kontrol faaliyetlerinin yine başlatılmasıyla ilgili mevcut sıkıntıların çözülmesi durumunda alınan kararın iptal edileceği kaydedildi.

YENİ START ANLAŞMASI

ABD’nin Sovyetler Birliği ile 1991’de, Rusya Federasyonu ile 1993’te imzaladığı Stratejik Silahların Azaltılması Mutabakatlarının (START 1 ve START 2) devamı olan “Yeni START” muahedesi, Washington ve Moskova ortasında yürürlükteki son nükleer mutabakat olma özelliğini taşıyor.

Anlaşma, uzun menzilli nükleer silah başlıklarına ve füzelere kısıtlama getiriyor. 5 Şubat 2011’de yürürlüğe giren 10 yıllık mutabakatın müddeti 5 Şubat 2021’de sona eriyordu.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, muahedeyi 5 yıllığına uzatma kararını 29 Ocak 2021’de imzalamıştı. ABD idaresi de muahedeyi uzatma kararını 5 Şubat 2021’de bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.