Rusya Suriye’den Donetsk ve Lugansk’ı tanımasını istedi

Moskova’dan Şam’a Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk idarelerini tanıma daveti yapıldı.

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’a nazaran, Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov bugünkü basın brifinginde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad ortasında görüşme olup olmayacağıyla ilgili soruları yanıtladı.

“Böyle bir toplantı olursa size haber vereceğiz” cevabı veren Peskov, Suriye’ye Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı özerk idareler Donetsk ve Lugansk’ı tanıma daveti yaptı.

Kremlin sözcüsü, “Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR) ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin (LPR) başka ülkeler, bilhassa de bize dost olan Suriye Arap Cumhuriyeti tarafından tanınmasını memnuniyetle karşılayacağız” dedi.

Habere nazaran, Suriye Devlet Lideri’yle görüşen Duma Savunma Komitesi lider yardımcısı, Esad’ın Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın kelam konusu idarelerin tanınması için talimat vermeyi planladığını söyledi. Rusya, 21 Şubat’ta Donetsk ve Lugansk idarelerini tanıma kararı almıştı.

PUTİN’İN SURİYE TEMSİLCİSİ, MÜMKÜN HAREKÂTA KARŞI ÇIKTI

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev de Suriye’nin kuzeyine muhtemel harekâtın Türkiye’nin güvenlik sıkıntısını çözmeyeceği istikametinde açıklama yaptı.

Sputnik’in haberine nazaran Lavrentyev, “Askeri operasyon düzenlemek şu an var olan problemlerin hepsini çözmeyecek, her şeyden evvel Türkiye’nin ulusal güvenlik problemini külliyen çözmeyecek. Bu nedenle Türkiye’nin ulusal güvenlik sorunu, yalnızca Suriye hükümet güçlerinin sonun denetimini büsbütün ele geçirmesiyle çözülebilir” dedi. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.