Qualcomm Yeni Jenerasyon Snapdragon S4 İşlemcisini Tanıttı

Nvidia’nın Kal-El platformunun rakibiyle tanışın.

snapdragon S4

28 nanomere işlem sürecinden geçen ve Nvidia’nı Kal-El işlemcilerine yakın performans vermesi beklenen Snapdragon S4 kod adlı işlemci, iki adet Krait CPU’yu tek bir zarda birleştiriyor. ARMv7 komut dizisi ile çalışan işlemci ARM’nın Cortex-A9 çipi ile uyumlu olmasına rağmen, her bir işlem döngüsünde daha fazla performans vaat ediyor. Yeni mimarisi sayesinde Krait işlemciler, Scorpion işlemcilerden %60 daha performanslı çalışacak. Firmanın diğer bir iddiasına göre S4 serisi işlemciler, verimli güç kullanımı sayesinde tam yük altında diğer işlemcilerden daha üzün süre çalışabilecek.

Qualcomm’un söylediğine göre S4 serisi işlemciler, asimetrik bir şekilde farklı voltajlarda çalışabilen iki çekirdek sayesinde %25 ila %40 arasında daha az güç tüketecek. Stand-by modunda ise çekirdeğin biri tamamen kapatılacak, böylece o çekirdek sıfır güç tüketimine sahip olacak.

Snapdragon S4, daha hızlı bir Adreno grafik ünitesi ile birlikte geliyor. Adreno 225 GPU, şu anki Adreno 200’e göre iki kat bellek bant genişliğine sahip ve  %50 daha hızlı çalışıyor. Ayrıca Adreno 225 OpenGL ES 1.1, ES 2.0 ve DX 9.3 teknolojilerine e destek veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.