Parlamentoda çoğunluğu kaybeden Macron ittifak arayışında

Fransa’da 19 Haziran’da yapılan seçimlerde parlamentoda çoğunluğu kaybeden Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ulusa sesleniş konuşması yaptı.

AFP’nin haberine nazaran Macron, konuşmasında parlamentodaki kümelere “ne kadar ileri gitmeye hazır olduklarını göstermeye” çağırdı. Fransa toplumunda derin kırılmalar ve bölünmeler olduğunu söyleyen Macron, bunun Ulusal Meclis’in yapısına yansıdığına dikkat çekti.

Parlamento seçimlerinin ülkedeki toplumsal meseleleri gösterdiğini “kabul ettiğini” söz eden Macron, muhalefet partilerini ise mevcut problemlerin aşılması için “siyasetin ötesine geçmeye” çağırdı. Fransa Cumhurbaşkanı, konuşmasında “Siyasi meseleler durağanlıkla değil, diyalog ve ‘birbirini dinlemeye isteklilik’ ile aşılabilir” dedi, nisan ayı seçimlerinde vaat ettiği ıslahat planlarını hayata geçireceğini de kelamlarına ekledi.

MERKEZ SAĞ EN MÜMKÜN İTTİFAK

Ülke basınında yer alan haberler, Macron’un koalisyonuyla ittifak yapmaya en yakın kümenin merkez sağ Cumhuriyetçiler (Les Républicains) olduğuna dikkat çekiyor. Les Républicains önderi Christian Jacob ise Macron’la salı günü yaptığı görüşme sonrası “partisinin muhalefette kalmayı tercih ettiğini” söylemişti.

Fransa seçimlerinde sol ittifak NUPES’in elde ettiği oylar, Macron’un koalisyonuna parlamentoda çoğunluğu kaybettirmiş, çok sağcı Marine Le Pen’in kümesi ise oylarını artırmıştı. Seçimler ülkede 20 yıl sonra birinci defa bir cumhurbaşkanının Ulusal Meclis’te çoğunluğu kaybetmesiyle sonuçlanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.