Panama’daki akaryakıt protestoları büyüyor

Panama’da Temmuz ayının birinci haftasında akaryakıt fiyatları ve hayat pahalılığına karşı başlayan protestolar devam ederken, Santiago de Veraguas’ta yaşanan şiddet olaylarında bir polis aracı ateşe verildi.

Orta Amerika ülkesi Panama’da akaryakıt fiyatlarına ve hayat pahalılığına karşı iki haftadan fazladır devam eden protestolar sürüyor. Ülke genelinde sendika temsilcileri, öğrenci kümeleri, personel, öğretmen, tabip ve farklı bölümden binlerce kişi yüksek yakıt fiyatları ve artan hayat maliyetlerine tahlil bulunmasını talep ediyor.

Başkent Panama başta olmak üzere Santiago de Veraguas ve başka kentlerde protestocular yollara barikat kurarken, güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahalede bulunuyor. Tansiyonun yükseldiği Santiago de Veraguas’ta protestolar şiddet olaylarına dönüştü. Göstericiler ele geçirdikleri bir polis aracını ateşe verdi.

HENÜZ MUTABAKAT YOK

Protestocular akaryakıt ve temel mal fiyatlarının dondurulması, maaş ve emekli maaşlarında artış, ilaç fiyatlarının dondurulması, arz eksikliğinin giderilmesi, eğitim ve sıhhat kesimlerine daha fazla bütçe ayrılması, eğitim ve sıhhat bölümlerinde daha düzgün çalışma şartlarının sağlanması, okulların, hastanelerin, yolların ve öbür kamu altyapısının onarılması, yolsuzlukla çaba tedbirleri alınmasını istiyor. Panama hükümeti, protestoları sona erdirmek için akaryakıt fiyatının galon (3.7 litre) başına 3.25 dolara indirilmesi ve öteki kararlar alırken, protestocu kümeler ikna olmadı.

Ülkede Ocak ayından bu yana akaryakıt fiyatlarında yaklaşık yüzde 50’lik artış yaşandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.