Oyunlar İçin 200 $ Altı İşlemci Seçimi

İşlemci alanında paranızın karşılığını en iyi şekilde almanız için elimizden geleni yapıyoruz. En son 200 $ altı alınabilir işlemciler yazımızdan bu yana AMD Llano-temelli APU’larını ve Bulldozer-temelli FX ailesini pazara sürerken, Intel yeni Sandy Bridge-temelli Pentium işlemcileri kullanıcılarla buluşturdu.

İşlemci pazarında önemli değişimler yaşandıkça 200 $ seviyesinin altındaki işlemcileri toplayıp bu modellerin oyunlar söz konusu olduğunda nasıl performans verdiğini test ediyoruz. En son bunu yaptığımızdan bu yana önemli değişiklikler oldu. Bunlardan en önemlisi Phenom II ve Athlon II ailesi artık yerini FX serisi ve A4, A6, A8 APU’lara terk etmeye başladı. Bu arada Intel de yeni Sandy Bridge temelli Pentium modellerini tanıttı.

Önce AMD’nin yeni modellerinden bahsedelim. Firmanın Bulldozer mikro-mimarisi masaüstlerine Zambezi kodlu FX markalı modellerle geldi. Bu aileye mensup şu an için sadece dört işlemci var: dört çekirdekli FX-4100, altı çekirdekli FX-6100, sekiz çekirdekli FX-8120 ve FX-8150. Bu modellerin hepsi çarpan kilitsiz olarak geliyor ve hızaşırtma konusunda iyi sonuçlar veriyor. Ancak FX işlemcilerin yapısı gereği bazı eksikleri yok değil. İş parçası desteklemeyen uygulamalarda eski AMD modellerinin (tabi Intel de) gerisinde kalıyorlar.

Yine de bu işlemcilerin oyunlar söz konusu olduğunda nasıl performans vereceğini görmek istiyoruz (özellikle de 120 $ fiyatlı FX-4100’ün). Ayrıca FX modellerinin hepsi hızaşırtılabilir olduğundan daha yüksek saat hızlarıyla nasıl sonuçlar verdiklerini de göreceğiz. Tabi FX-serisinin elini güçlendiren Windows 7 yamalarını da test sistemine yüklemeyi unutmadık (KB2645594 ve KB2646060).

AMD’nin bildiğimiz işlemciyi ve grafik yongasını bir araya getiren Llano kod adlı modelleri de var. 32 nm üretim sürecine sahip bu APU’lar bildiğimiz Phenom II ailesinin Stars mimarisini ve ortalama seviye Radeon grafik tasarımını bünyelerinde barındırıyorlar. Her ne kadar APU’lar eski Phenom II’lerin büyük L3 önbelleklerine sahip olmasalar da yürütme çekirdeklerinin daha verimli olduklarını biliyoruz. Bu ürünlerin diğer modellere göre nasıl performans göstereceklerini merak ediyoruz. Çift çekirdekli A4-3400 ve çarpan kilidi açık dört çekirdekli A8-3870K testime katılan modeller. Ayrıca A6-3650’nin işlemci tarafının aynısı olan Athlon II X4 631 de testimize katılanlar arasında. Grafik tarafı iptal edildiğinden bu model daha ucuz fiyatla satılıyor.

Son olarak Intel’İn 32 nm Sandy Bridge mimarisini kullanan Pentium modellerine de bakacağız. Nispeten küçük olan 3 MB L3 önbellek, çift çekirdek ve Hypre Threading desteği olmayan bu bütçe dostu modeller rakiplerinin gerisinde mi kalıyor göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.