Otoyol yeni sürat sonları 2022: Otoyollarda sürat limiti kaç oldu?

Otoyollarda otomobiller için uygulanan sürat sonunun yükseltilmesi konusunda çalışmalarda sona gelindi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla, gerekli güncellemelerin yapılması için 81 vilayet valiliğine resmi yazı gönderildi.

Buna nazaran, otoyollara nazaran değişmekle birlikte sürat sonlarında saatte 10-20 kilometreye kadar artışlar yapılacak.

Sürat hudutları Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar uzanan otoyolda (Ankara – Niğde ortası hariç) 130 kilometre/saate, Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde otoyollarında ise 140 kilometre/saate çıkarılacak.

Yeni uygulama, 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak ve ceza limiti ise 154 km olacak.

Pekala hangi otoyallarda sürat sonu arttı? Otoyollarda sürat hududu kaç oldu? İşte 2022 otoyollarda yeni sürat hudutları…

2022 Otoyollarda sürat sonu kaç oldu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla, 81 vilayet valiliğine, otoyollardaki Araba sürat sonlarına ait yazı gönderildi.

Yazıda, Karayolları Trafik Kanunu’nun “Hız Sınırları” başlıklı 50. hususunda, “Motorlu araçların cins ve kullanma emellerine nazaran sürülebileceği en çok ve en az sürat sonları, şehirlerarası çift taraflı karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat suratı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir.” kararının yer aldığı anımsatıldı.

Bu doğrultuda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da uygun görüşüyle birlikte, 1 Temmuz’dan itibaren arabalar için otoyollarda yeni sürat hududu uygulamasına başlanacak.

Kimi yollarda hudut 130 km

Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kısmı, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kısmı ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 kilometre/saat olan sürat hududu, 10 km/saat artırılarak 130 kilometre/saate çıkarıldı.

140 km’ye çıkarılan yollar

Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı kısmı ile Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir, Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan sürat hududu 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılacak.

Yeni yollarda 140 km

Ayrıyeten üretimi devam eden yahut yeni projelendirilecek otoyollarda, 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 kilometre/saat olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.