O ziyaret cemevini karıştırdı

Erdoğan’ın ziyareti Hüseyin Gazi Cemevi ile vakıf idaresini karşı karşıya getirdi. Cemevi dedesi Hüseyin Öz, “Aralarında büyük uyuşmazlık çıktığını” açıkladı…

Ankara Mamak’taki Hüseyin Gazi Cemevi’ni Cumhurbaşkanı’nın ziyaret etmesi ve ziyaret öncesi cemevinin duvarındaki Hacı Bektaş-ı Veli, Hz. Ali ve Atatürk fotoğraflarının boyayla kapatılıp, öteki duvara çerçeveli fotoğraflarının asılması Alevi cemaatini ve derneklerini böldü. Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Derneği İdare Konseyi üyesi dede Hüseyin Öz,  ziyaret sonrası büyük uyuşmazlıkların ortaya çıktığını belirtti.

‘AKP’NİN DEDESİ’

Öz, şunları söyledi: “Bana çok sayıda hakaret içerikli telefon geliyor. Beni, ‘AKP’nin dedesi’ ilan ediyor ve gaye gösteriyorlar. Laiklik, Mustafa Kemal, Cumhuriyet benim kırmızı çizgilerimdir. Cumhurbaşkanı’nı davet eden benmişim üzere gösteriliyor. Ayrıyeten gelebilir, bundan bir rahatsızlık duyulmamalı. Bu türlü bir ziyaret olacağını vakıf lideri biliyormuş. İki gün evvel kimseye söylenmemesi ricasıyla bize söyledi. Şu anda ikiye bölünmüş durumdayız. Dernek ve vakıf birbirine karşı hale geldi. Ben dernek yönetimindeyim. Bize dönük tenkitlerin başında ‘Niçin fotoğrafın üstünü boyayla kapattırdınız?’ sorusu geliyor. Arka niyetimiz yoktu. Çerçeveli fotoğraflar Cumhurbaşkanı geldiğinde asılı olduğu yerde kalacak. Yeni çerçeveler yaptırılıp, boyanan yağlıboya fotoğrafların yerine asılacak. Böylelikle cemevinin iki duvarında Hacı Bektaş-ı Veli, Hz. Ali ve Atatürk’ün ikişer resmi olacak. ”

MÜJDE BEKLENDİ

Tunceli Cemevi dedesi Ali Ekber Yurt da görüşlerini SÖZCÜ’ye şöyle anlattı: “Cemevinin eski formunu bilmiyorum. Seçilmiş Cumhurbaşkanı her kısmı ziyaret etmeli. Alevilerin birtakım talepleri var. Bu mevzuda Cumhurbaşkanı’nın bir muştusu olacağını bekledik. Lakin bu türlü bir müjde çıkmadı. Tekrar de ziyareti olumlu buluyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.