Mukteda es-Sadr 9 yılda 9 defa siyaseti bıraktı

Başta başşehir Bağdat olmak üzere Irak’ın birçok kenti iki gün boyunca Sadr yanlılarının şovlarına sahne oldu.

Şii başkan Sadr’ın 29 Ağustos’ta siyaseti büsbütün bıraktığını duyurmasının akabinde destekçileri, Bağdat’taki Yeşil Bölge’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hükümet Sarayı’nı bastı. Güvenlik güçleri, Yeşil Bölge’nin farklı noktalarında havaya ateş açarak aksiyoncuları dağıttı.

Göstericiler lakin Şii önderin “evlerinize dönün” davetinin akabinde alanlardan çekildi ve Bağdat’ta hayat olağana döndü.

Bu, İran’a aralıklı tutumuyla bilinen Sadr Hareketi başkanı Mukteda es-Sadr’ın 9 yıl içinde açıkladığı 9. siyasetten çekilme kararıydı.

Sadr, birinci defa Mart 2013’te hükümetten ve parlamentodan çekileceğini duyurdu. Devrin Irak parlamentosunu zayıf olarak niteleyen Sadr, hükümette kalmanın “zararlı, düşmanlık ve günaha dayanak vermekle eşit” olduğunu tabir etti.

O devir siyasetten yalnızca birkaç ay uzak kalabilen Sadr, Ağustos 2013’te siyasete geri döndü.

Sadr, ikinci defa Şubat 2014’te siyaseti bıraktığını açıkladı. Şii başkan, ülkede kendine ilişkin kimi medya ve hizmet kuruluşları hariç kentlerdeki tüm siyasi ofisleri kapatma kararı aldı. Fakat Sadr tekrar çok geçmeden siyasete döndü ve 30 Nisan 2014’teki seçimlere katılarak Ahrar Kümesi ismi altında 36 milletvekiliyle Mecliste yer aldı.

Bir süre sonra Ahrar Kümesi’nin tüm faaliyetlerini askıya alan Sadr, bu kere Nisan 2016’da destekçilerine sokaklarda şov daveti yaptı. Mukteda es-Sadr, o periyot ayrıyeten güvenlik güçleri, göstericilere pürüz olmaya kalkarsa protestoların boyutunun değişeceği tehdidinde de bulundu.

Sadr, 2016’da bir defa daha destekçilerine sokağa çıkarak hükümet aleyhinde şov yapmaları davetinde bulundu. O periyot Haydar el-İbadi hükümetine karşı halini net bir biçimde gösteren Sadr, ülkede yolsuzluklara ismi karışanların adalete teslim edilmesini ve teknokrat bir hükümetin kurulmasını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.