Milyonlarca çalışan ve emeklinin gözü bugün açıklanacak TÜİK enflasyonunda

Bugün milyonlarca işçinin gözü Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklayacağı enflasyon sayısında. Haziran ayı enflasyonu memur ve emeklilerin yeni maaşlarını belirleyecek. Varsayımlara nazaran haziranda altı aylık enflasyonunun yüzde 41 olması bekleniyor. Taban fiyata yapılan yüzde 30’luk orta artırımın Türk-İş’in açıkladığı açlık sonu sayısını bile yakalamadığını belirten işçilerin talebi ise esasen verilmesi gereken enflasyon farkı değil yeni bir toplu iş kontratı imzalanması.

Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu Eş Genel Lideri Şükran Kablan Yeşil, toplam 5.5 milyon emekli ve işçi için geçen ocak ayından itibaren geçerli olan 6. periyot Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) kararını yitirdiğini belirtti. Yeşil, “Yurttaşın markette pazarda gördüğü enflasyon yüzde 200’lere dayanmışken milyonlarca işçiyi yüzde 7.5 artı TÜİK’in açıklayacağı enflasyon farkına mahkûm etmek beşerlerle dalga geçmek demektir. İktidarın yanlış ekonomik tercihlerinin yükünü işçiler çekmek zorunda değil, biz KESK olarak yeni bir TİS istiyoruz ve enflasyon farkının yeni bir zammış üzere lanse edilmesini kabul etmiyoruz. Alanlarda olacağız ve hakkımızı arayacağız” dedi.

Ücret artışlarının fiyatlı çalışanların alım gücünü artırmayacağını söyleyen Prof. Dr. Duran Bülbül ise ek bütçe ile vergi gelirlerinin yüzde 89 arttığını hatırlatarak “Maaşınıza gelen artırım oranını bu yüzde 89’dan çıkarın önümüzdeki periyotta maaşınızın ne kadar eriyeceğini görmüş olursunuz. Zira sizlere bu kaşıkla verilen yüzde 25’lik artırım, yüzde 89’luk vergi artışları ile kepçeyle alınmış olacak” dedi. TÜİK ve Merkez Bankası’nın açıkladığı dataların gerçek piyasada yok kararında olduğunu söyleyen Bülbül, “Yıl sonuna kadar açlık sonu 10 bin lirayı görecek” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.