Mevlüt Çavuşoğlu’ndan ‘Azerbaycan ve Ermenistan’ açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Memleketler arası Göç Gözden Geçirme Forumu’na katıldıktan sonra çıkışta Azerbaycanlı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Azerbaycan’ın, elde ettiği zaferden sonra barış istediğini ve bölgede huzur istediğini gösterdiğini belirten Çavuşoğlu, Ermenistan’a kapsamlı bir barış muahedesi teklifinde bulunulduğunu hatırlattı.

Daha sonra hudutların belirlenmesi için ortak bir kurul kurulmasının gündeme geldiğini, Brüksel’de yapılan toplantılarda bu mevzularda muahedeye varıldığını ve ortak bir hudut komitesi kurulduğunu anlatan Çavuşoğlu, “Kapsamlı barış muahedesi müzakerelerini dışişleri bakanları yürütsün dediler ve biz de memnun olduk, mutlu olduk” diye konuştu.

Azerbaycan’ın ayrıyeten Türkiye ile Ermenistan ortasındaki görüşmeleri de desteklediğini ve bunun olumlu bir şey olduğunu söz eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

  • Artık Ermenistan’ın da bu uygun niyetli yaklaşımlara karşılık vermesi gerektiğini her vakit söylüyoruz ve teşvik de ediyoruz. Görüyoruz ki Ermenistan’daki idare, içerdeki radikaller ve dışardaki diaspora tarafından baskı altında. Daha evvel de yalnızca Blinken değil başka muhataplarımıza Ermenistan’ın bu doğrultuda daha fazla teşvik edilmesi gerektiğini söyledik. Dünkü görüşmemizde de Türkiye ve Azerbaycan’ın barış istediğini, bölgenin istikrarı için uygun niyetini ortaya koyduğunu bir sefer daha hatırlatmış olduk.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.