Linux, Performansı Artıracak ‘Nest’ Zamanlayıcı ile Destekleniyor

Phoronix, Linux işletim sistemleri için sistem gecikmesini azaltan ve düşük yük senaryolarında performansı artıran yeni bir CPU zamanlayıcı hazırlandığını bildirdi. “Nest” olarak bilinen yeni zamanlayıcı, boost frekanslarını olabildiğince uzun süre zirvede tutmak amacıyla, hafif iş parçacıklı iş yüklerini mümkün olduğunca az işlem çekirdeğine odaklamak üzere tasarlandı.

Modern işlemcilerdeki frekans davranışı son on yılda büyük ölçüde değişti. Geçmişte çipin düşük, orta ve ağır iş yüklerinde ulaşabileceği belirli turbo frekans algoritmaları kullanılıyordu. Günümüzde ise yongalar için sayısız miktarda farklı saat hızı katmanı uygulanıyor. Ayrıca çekirdekler yetersiz kullanıldığında uyku moduna geçmesini sağlayan farklı CPU özellikleriyle işler daha karmaşık hale geldi.

Yeni özellikler verimliliği artırma konusunda çok iyi, ancak CPU saat hızı ayarlamalarındaki gecikmelerden kaynaklanan istenmeyen gecikmeler ortaya çıkabiliyor. Bir çekirdek uyku modundan anında çıkamıyor ve biraz zamana ihtiyacı var.

Nest, en son kullanılan çekirdeklere öncelik vererek bu sorunları ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu yeni algoritma, frekans ayarlama sürecinde gecikmelere karşı koymak ve CPU performansını mümkün olduğunca yüksek tutmak için halihazırda yüksek frekanslarda çalışan çekirdeklere iş yükleri tahsis edecek.

Nest’in AMD ve Intel işlemcilerle birlikte hafif ve orta düzeyde iş yüklerinde %10 ile %100 arasında performans artışı sağladığı bildiriliyor. Bu zamanlayıcının Linux’ta çalıştığını görmek ilginç olacak. Windows 10 ve 11, çekirdek zamanlamalarını ayarlayan bazı özelliklere sahip. Ancak Nest, çok daha akıcı hareket eden ve belirli çekirdeklerin özellikleriyle sınırlı olmayan, daha gelişmiş ve yetenekli bir zamanlayıcı diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.