‘Kızılay’da şaibe araştırılsın’ önergesi AKP ve MHP’nin düşük iştiraki nedeniyle oylanamadı

YETERLİ Parti’nin “Türk Kızılay’da son yıllarda gerçekleşen skandallar ve şaibeli son genel heyeti araştırılsın” önergesi, TBMM’de AKP ve MHP milletvekillerinin düşük iştirakleri nedeniyle oylanamadı.

UYGUN Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kızılay’ı Meclis gündemine taşıdı. Kadrolaşmadan para transferlerine kadar tartışılan bahislere dikkat çeken Milletvekili Dursun Ataş, Kızılay’ın son 5 yılda kaç menkul ya da gayrimenkul satışı gerçekleştirildiğini ve buradan elde edilen gelirlerin nerede kullanıldığının yanı sıra geçmişe yönelik Kızılay’ın kimlere, hangi vakıf ve derneklere para transferi sağladığını sordu.

“Son genel şurada satış yetkisi alınması, raporların okutulmadan ibra alınması üzere olaylar kuşku çekmektedir” diyen Ataş, “Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na bağışlanan parada olduğu üzere diğer kimler Kızılay’ı bir tıp banka üzere kullanıp ‘vergisiz’ para transferi yapmıştır?” sorusunun karşılığını da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan istedi.

Ataş, mevzuyla ilgili hem yazılı soru önergesi hazırladı hem de Meclis araştırması istedi.

“KIZILAY’A İNANCI AZALTMIŞTIR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına (TBMM) Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını istemiyle soru önergesi sunan Milletvekili Dursun Ataş, “Türk Kızılay’ı esaslı tarihi ve bu tarihi boyunca üstlendiği değerli görevleri ile Türk milletinin gözbebeği olmuş kurumlardan biriyken; son yıllarda daima skandallarla ve çeşitli şaibelerle anılmaktadır. Ayrıyeten Kızılay’ın iktidar partisinin uzantısı üzere hareket etmesi, takımlarının iktidar partisinin üyelerince doldurulmuş olması nedenleriyle tarafsız ve bağımsızlık temel prensipleri hiçe sayılmıştır. Bu durumlar milletimiz nezdinde Kızılay’a itimadı azaltmıştır” diye konuştu.

“ŞÜPHE ÇEKMEKTEDİR”

“Türk Kızılay’ının 14 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşen 103. Genel Konseyinde da yaşananlar iktidarın Kızılay’ı getirdiği noktayı gözler önüne sermiştir” diyen DÜZGÜN Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, şunları söyledi:

* “Daha evvel de her felaket sonrası toplanan paraların akıbetinin ne olduğu konusunda kamuoyunu tatmin edici bilgi sunamayan Kızılay idaresi son genel şurada yurtiçi ve yurtdışı varlıkların tüm satış yetkisini almıştır.

* Ayrıyeten vakit mazeret edilerek raporların hiçbiri okunmadan idare ve kontrol konseyleri ibra edilmiştir. Halbuki geçmişte yaşanan Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na bağışlanan paranın, ABD’de Ensar Vakfı ile TÜRGEV’in ortak kurduğu bir öteki vakfa gittiği bilinmektedir. Böylelikle Kızılay vergisiz para transferi yapılan bir banka üzere kullanılmıştır.

* Yeniden Kızılay’ın iktidara yakın vakıf, dernek üzere oluşumlara para aktardığı ortadayken; son genel şurada satış yetkisi alması, raporların okutulmadan ibra alınması üzere olaylar kuşku çekmektedir.”

KIZILAY KİMLERE, HANGİ VAKIF VE DERNEKLERE PARA TRANSFERİ SAĞLADI?

GÜZEL Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kızılay’ın son 5 yılda kaç menkul ya da gayrimenkul satışı gerçekleştirildiğini ve buradan elde edilen gelirlerin nerede kullanıldığının yanı sıra geçmişe yönelik Kızılay’ın kimlere, hangi vakıf ve derneklere para transferi sağladığını da cevaplarını istedi.

“YARDIMLARI KENDİSİ GEREKSİNİM SAHİPLERİNE ULAŞTIRMAK YERİNE NEDEN ÖTEKİ ORTACILAR KULLANMIŞTIR?”

Ataş, Fuat Oktay’dan, şu sorularına karşılık istedi:

* “Kızılay’ın idare heyetinde kaç Ak Parti üyesi ya da AK Parti de evvelden vazife yapmış kişi bulunmaktadır? Kızılay’ın son genel heyetinde raporlar okutulmadan idare şurası ibra edilmiştir. Geçmişe yönelik Kızılay kimlere, hangi vakıf ve derneklere para transferi sağlamıştır? Bu yardımları kendisi gereksinim sahiplerine ulaştırmak yerine neden diğer ortacılar kullanmıştır?

* Kızılay idare heyeti lideri ve üyeleri kaç yerden ve toplamda ne kadar maaş/ücret/huzur hakkı almaktadır? Yönetici kademesinde çalışanlara yüzde 40 artırım yapılırken ile çalışanlara enflasyonun altında yüzde 22 artırım yapılmasının nedeni nedir? Kendi içinde adalet sağlayamayan bir kuruluşun adaletli yardım dağıtabilmesi mümkün müdür?

* Kızılay son 5 yılda kaç menkul ya da gayrimenkul satışı gerçekleştirmiş, buradan elde edilen geliri nerelerde kullanmıştır? Son genel konseyde kırktan fazla üye neden ihraç edilmiştir? Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na bağışlanan parada olduğu üzere öbür kimler Kızılay’ı bir çeşit banka üzere kullanıp “vergisiz” para transferi yapmıştır?”

DÜŞÜK İŞTİRAK NEDENİYLE OYLANAMADI

Dursun Ataş’ın Meclis Başkanlığına sunduğu “Türk Kızılayında son devirde yaşanan skandal uygulamaların araştırılması” hakkındaki önerge AKP ve MHP milletvekillerinin düşük iştirakleri nedeniyle oylanamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.