Kaşıkçı’nın nişanlısından Prens Selman’a tepki: “Katil”

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Selman, bugün Türkiye’ye gelecek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

Suudi Arabistan kökenli gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2018’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürüldü. Cinayet, Türkiye ve Suudi Arabistan ilişkilerini kötüleştirdi.

Normalleştirme adımları 2022’de atıldı. 7 Nisan’da Cemal Kaşıkçı dosyası kapandı ve Suudi Arabistan’a devredildi.

Prens Selman, 2019’da “Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin tüm sorumluluk bende. Benim sorumluluğumda gerçekleşti” itirafında bulundu.

Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Prens Selman’ın ziyaretine sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla tepki gösterdi: “Katil olduğu gerçeği değişmiyor. Cinayetten sorumlu olduğu gerçeği değişmiyor. Ben, bu mücadelemde yalnız bırakıldım. Dünya liderleri ve çarpık adalet sistemi hakkında konuştum. Cemal Kaşıkçı sadece benim davam değil. Hak arayan bütün özgür insanların davasıdır bu. Dünyadaki hiçbir diplomatik girişim, bu cinayeti meşru kılmayacaktır. Dünya liderleri, en temel insan hakkını görmezden gelmektedir. Uluslararası düzen çökmüştür. Her şeye rağmen hak ve adalet mücadelesine devam etmemiz gerekir. Ben, hiçbir suçun cezasız kalmayacağına inanıyorum.”
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.