İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Yedigöller’i yeniledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin tabiatla bir ortaya geldiği Buca Yedigöller’i yine canlandırdı. Ağır kullanım sonucunda yıpranan bölgede son etaba gelen yenileme çalışmaları İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz ile birlikte inceledi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan, Park ve Bahçeler,  Fen İşleri ve Yapı İşleri daire başkanlıklarınca yürütülen proje hakkında bilgi alan Soyer, “180 bin metrekarelik Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı’nın akabinde kentin 90 bin metrekarelik kıymetli yeşil alanlarından birini daha yenilemenin memnunluğu içindeyiz. Vazifeye gelirken kentteki yeşil ölçüsünü artıracağımızı, yurttaşlarımızla kent içinde tabiatla daha çok buluşturacağımızı söylemiştik. Verdiğimiz kelamları tutuyoruz. Yedigöller yenilenen yüzüyle hem bu bölge hem de Buca’yı gezmeye gelen yurttaşlarımızın nefes alacağı, gençlerimizin ve çocuklarımızın spor yapacağı bir ömür merkezi olacak” diye konuştu.

3 NOKTADA YAĞMUR BAHÇELERİ

Küresel iklim krizinin tesirlerini azaltmak, su kaynaklarını verimli kullanmak gayesiyle rekreasyon alanındaki 7 gölet 3’e düşürülerek yeşil alan ölçüsü 3 bin metrekare artırıldı. Göletlerde izolasyon çalışması tamamlandı ve göletler su oyunları ile hareketlendirildi. Kullanım dışında kalan 3 gölette ise yağmur bahçeleri oluşturuldu. Yağmur bahçelerine daha az su tüketen bitkiler dikilerek sulamada tasarruf sağlanması planlanıyor.

OYUN ALANI 2’YE ÇIKARILDI

Mart ayında başlayan çalışmalar kapsamında rekreasyon alanı içindeki oyun alanı ve oyun kümeleri yenilendi. Kapatılan bir gölet de gençleri ve çocukları farklı spor aktiviteleri ile buluşturacak formda düzenleniyor. Böylece rekreasyon alanına 2 bin metrekare daha çocuk oyun alanı kazandırılmış oluyor. Alan içinde yer alan Dede Korkut Caddesi ile Ali Şir Nevai Caddesi’ni birbirine bağlayan köprü onarıldı, kuleleri boyandı. Alanın içerisinde kimi noktalara güvenlik emelli korkuluk yapıldı. Yürüyüş ve koşu için 500 metre uzunluğunda tartan pist hizmete girdi.

DAHA YEŞİL DAHA CANLI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleme çalışmaları ile rekreasyon alanına yurttaşların keyifle dinlenip görüntüyü seyredebileceği 2 seyir terası kazandırıldı. Meydan ile mevcut düğün salonu ortasında bitki tünelinden yol oluşturuldu. Alana 54 bin 257 adet çalı kümesi ve yer örtücü bitki ile süs armudu, anadolu meşesi, londra çınarı, süs elması, erguvan, çınar yapraklı dut ve leylandi olmak üzere 166 ağaç dikildi. Alana 252 ağaç ve bin 500 çalı daha dikilecek. Mevcut meydanın tabanı ve alanın tamamındaki kayrak taşı taban yenilendi. Takımlar dinlenme ve piknik alanlarındaki düzenleme çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.