‘İran’la nükleer muahedeyi canlandırma ihtimali azaldı’

Üst seviye bir ABD’li yetkili, Doha’da gerçekleşen görüşmelerde ilerleme kaydedilemediğini belirterek “Doha’nın akabinde muahedeye varılması ihtimali azaldı ve gün geçtikçe daha da azalacak” dedi.

İran ile Batılı devletler ortasında 2015’te imzalanan ve 2018’de eski ABD Lideri Donald Trump’ın çekilmesiyle geçerliliğini yitiren nükleer muahedenin tekrar devreye alınma ihtimali Doha’daki görüşmelerin akabinde daha düşük görülüyor.

Reuters’a konuşan üst seviye bir ABD’li yetkili, Doha’da gerçekleşen görüşmelerde ilerleme kaydedilemediğini belirterek “Doha’nın akabinde muahedeye varılması ihtimali azaldı ve gün geçtikçe daha da azalacak” dedi.

Doha’daki görüşmeler sırasında Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ABD ile İran ortasında mekik dokumuş, 2015’te imzalanan Ortak Kapsamlı Hareket Planı (JCPOA) mutabakatının yine devreye alınması için çabalamıştı. İran, 2015 mutabakatı kapsamında yaptırımların hafifletilmesi karşılığında nükleer programını kısıtlamıştı.

Görüşmeler hakkında ayrıntı vermeyen yetkili “Doha’yı en düzgün ihtimalle yerinde saymak formunda tanımlayabiliriz, en makûs de geri adım atma olarak. Lakin bu noktada yerine saymak da tüm amaçlar konusunda geri adım atmak haline geliyor” diye konuştu.

Bir evvelki ABD Lideri Donald Trump’ın 2018’de muahededen çekilerek İran’a tekrar ağır yaptırımlar başlatmasından yaklaşık bir yıl sonra Tehran da kısıtlamaları ihlal etmeye başlamıştı.

ABD’li yetkili, “Dile getirdikleri bulanık talepler, mutabık kalınmış mevzuları tekrar açmaları ve JCPOA ile kontaksız talepler… asıl müzakerenin görüş ayrılıklarını gidermek için İran ile ABD ortasında değil, JCPOA muahedesi ile sahiden ilgilenip ilgilenmediklerini sorusuna bir karşılık bulmak üzere İran’ın kendi içinde yürütülmesi gerektiğini gösteriyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.