İran’da başörtüsü zorunluluğuna tepki gösteren şarkıcı gözaltına alındı

Tahran savcılığı tarafından pazar günü verilen kararla, başörtüsü zorunluluğuna karşı çıkardığı parça nedeniyle pop şarkıcısıYarrahi’nin dün gözaltına alındığı bildirildi.

Ülkenin yargı erkine bağlı Mizan haber ajansı da 41 yaşındaki şarkıcının “İslam toplumunun ahlak ve geleneklerine karşı çıkarak yasaları ihlal eden şarkısı nedeniyle” dün gözaltına alındığını yazdı.

Pop şarkıcısı, Farsçada “Başörtün” anlamına gelen Roosarito adlı parçasını cuma günü yayımlamıştı. Şarkının YouTube’dan paylaşılan klibinde, dans eden başörtüsüz kadınların görüntüleri de yer almıştı.

Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre, klibin başında, ülkeyi ayağa kaldıran Mahsa Amini protestolarının sloganı olan “Kadın, yaşam, özgürlük” ifadeleri de ekrana geliyor.

Şarkıcı ise Twitter hesabından pazar günü yaptığı paylaşımda, “Ağlamayın, ben bu yargıcın kabusuyum” ifadelerini kullandı.

Yarrahi’nin avukatı Mustafa Nili de dün Twitter hesabından paylaştığı gönderide, şarkıcının gözaltına alındığını doğruladı.

Mizan’ın haberinde, Yarrahi hakkında hukuki süreç başlatıldığı belirtilirken, popçunun ekimde yayımladığı Kadınların Marşı (Farsça “Soroode Zan”) şarkısı nedeniyle de yargılanabileceği belirtildi. Parçanın özellikle üniversite öğrencileri tarafından eylemlerde sık sık kullanıldığı ifade edildi.

MAHSA AMİNİ PROTESTOLARI

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Emini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi, ülkede yönetime karşı büyük protestolara yol açmıştı.

Polis, Emini’nin sorgu sırasında sağlık sorunları nedeniyle fenalaştığını iddia etmiş, muhaliflerse genç kadının işkence görerek öldüğünü savunmuştu.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları, protestolarla ilgili son verilerini nisanda yayımladı. Buna göre eylemlerde aralarında 48 kadın ve 68 çocuğun yer aldığı en az 537 kişi yaşamını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx