Irak Başbakanı Kazımi’den ‘Filistin’ çıkışı : Halimiz sabit, koalisyonun kesimi olmayacağız

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Körfez İşbirliği Kurulu ülkelerinin önderlerinin yanı sıra Mısır, Ürdün ve ABD’nin iştirakiyle Suudi Arabistan’ın konut sahipliğinde düzenlenecek tepe öncesinde Bağdat’ta basın toplantısı düzenledi.

Irak’ın bölgede rastgele bir koalisyonun modülü olmayacağını belirten Kazımi, Irak’ın stratejik bir pozisyonda bulunduğunu, bu nedenle etkin ve komşularıyla âlâ alakalara sahip bir ülke olması gerektiğini kaydetti.

“Irak’ın Filistin konusundaki tavrı sabit ve açıktır. Bölgede rastgele bir koalisyonun ya da eksenin modülü değiliz.” diyen Kazımi, ülkesinin komşuları ve etrafıyla ulusal ve insani prensiplere dayalı istikrarlı siyasetini sürdürdüğünü söyledi.

“Önce Irak” sloganı ve siyasetiyle hareket ettiklerini belirten Kazımi, “Sanki Irak tarihin merkezinde ve binlerce yıldır medeniyetlerin kavşağı değilmiş üzere, kimileri hayali kaygılara dikkat çekerek, kardeşlerimizle bağlantı kurmamızı engellemeye çalışıyor.” dedi.

Kazımi, Suudi Arabistan’daki dorukta iktisat ve güç alanlarındaki iş birliği, Kovid-19, besin güvenliği krizi ve iklim değişikliğinin getirdiği kahırların konuşulacağını söz etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.