İktidara yakın gazete duyurdu: Fahiş kira artışlarına karşı Hollanda modeli

Türkiye’de son bir yılda yüzde 110’a yükselen konut fiyatlarının akabinde hükümet, fiyatların dizginlenmesi için tahliller aramaya başladı.

İktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine nazaran; AKP kurmayları, “Türkiye’de iş çığırından çıkmış durumda. Olağanda Borçlar Kanununa nazaran 5 yıla kadar olan kira artışları TÜFE’ye nazaran yapılıyor. Bunun üzerine çıkamıyorsun. Lakin 5 yıldan sonra konut sahipleri isterse ‘Kiram düşük’ diyerek yeni bir kira tespiti yapabiliyor. Bunun için dava açabiliyor. Mesken sahipleri 5 yıldan sonra rayiç bedel üzerinden yeni bir artış isteyebiliyor. Fakat bugün konut sahipleri 2 yıl geçtikten sonra kiracısına zorlayıcı artış yapmak istiyor. Vatandaş mağdur ediliyor. Bu mağduriyetlerin giderilmesi tarafında de bir adım atılacak sanırım” dedi.

HOLLANDA METODU

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile AKP’nin iktisat kurmaylarının başlattığı çalışmalarda gündeme gelen tahlil tekliflerinden biri geçen günlerde Hollanda’da uygulamaya giren prosedür oldu.

Hollanda, yüksek kira artışlarının önüne geçmek için kira bedellerine sınırlama getirme kararı aldı. Buna nazaran, konut sahipleri, meskenlerini hükümetin belirlediği kıymetin üzerinde fahiş fiyatlara kiraya veremeyecek. Türkiye’de de buna benzeri bir yol tartışılıyor. Fakat Hollanda’dan farklı olarak kira artışlarına getirilecek limitler bölgesel olacak. Bu kapsamda, Türkiye’de başta büyükşehirler olmak üzere muhakkak bölgelerdeki kira artışlarına bir sınırlama getirilebileceği belirtiliyor. AKP kaynakları, “Türkiye’nin tamamı için değil bu. Örneğin daha çok İstanbul gündemde ve İstanbul’un muhakkak bölgelerinde bu yüksek artışlar kelam konusu. Bu bölgeler belirlenebilir ve buna nazaran oransal sınırlamalar getirilir. Hollanda bunu yaptı. Türkiye’de misal bir uygulama tartışılıyor” diye konuştu.

KİRALAMA GAYESİYLE KONUT ÜRETİMİ

Gündeme gelen bir diğer teklif ise belediyeler ve TOKİ aracılığıyla artan fiyatlara tahlil olarak ‘sadece kiralama amacıyla’ konut üretilmesi. Bu alanda konut üretecek inşaat şirketlerine birtakım takviyeler verilmesi, mülk sahiplerinin mağdur olmaması için de kira gelirlerinden alınan vergilerde indirime gidilmesi üzere teklifler tartışılıyor. Hükûmet bu formülleri devreye alarak, konut arzının karşılanmasını ve kira artışlarının dizginlenmesini hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.