Hindistan’da tek kullanımlık plastik eserlere yasak

Hindistan’da etraf kirliliğiyle çaba gayesiyle tek kullanımlık plastik eserler yasaklandı.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan’da değerli bir kirlilik kaynağı haline gelen plastiklere karşı hükümet harekete geçti.

Kirlilikle gayret çerçevesinde pipetlerden sigara paketlerine kadar 19 tek kullanımlık plastik esere yasak getirildi. Hükümetten yapılan açıklamada, tek kullanımlık plastik eser yasağının pipet, çatal bıçak, kulak temizleme çubuğu, ambalaj sinemaları, balonlar için kullanılan plastik çubuklar, pipet, şekerleme, dondurma ve sigara paketlerini içerdiği tabir edildi. Ayrıyeten tek kullanımlık plastik eserlerin yasa dışı kullanımını, satışını, dağıtımını, stoklanması denetim etmek için denetim sistemi kurulmasına karar verildi.

PİPETİN MUAF TUTULMASI İSTENMİŞTİ

Plastik üreticileri, enflasyonu ve beklenen iş kayıplarını münasebet göstererek hükümeti yasağı ertelemeye çağırdı. Hindistan Etraf Bakanı Bhupender Yadav ise planın 1 yıl evvel açıklandığını hatırlatarak “Artık o müddet doldu” dedi.

PepsiCo, Parle Agro, Dabur ve Amul ise pipetlerin yasaktan muaf tutulmasını istemişti. Fakat hükümet şu anda plastik poşetleri yasaktan muaf tuttu ve üreticilerden ve ithalatçılardan yine kullanımı teşvik etmek için kalınlığı arttırmalarını istedi. Kimi uzmanlar ise yasağı uygulamanın sıkıntı olabileceğini söz ediyor.

Plastik şişeler üzere binlerce öteki plastik eser ise yasak kapsamında değil. Lakin hükümet, üreticilerin kullanımlarından sonra geri dönüşümünden yahut imhasından sorumlu olmaları için muhakkak gayeler koydu.

Yılda yaklaşık 14 milyon ton plastik kullanılan Hindistan’da plastik atıkların geri dönüşümü yahut imhası için bir sistem bulunmaması, büyük etraf kirliliğine yol açıyor. Sokaklar, kanalizasyonları, ırmakları ve okyanusları tıkayan ve ayrıyeten hayvanları öldüren tek kullanımlık plastik eserlerle doluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.