G7’den 600 milyar dolarlık atak: Pekin’in ‘İpek Yolu’na Çin Seddi

Almanya’da devam eden G7 Önderler Doruğu’nda Çin’e karşı değerli bir atak gerçekleştirildi. G7 Önderler Tepesi’nde, gelişmekte olan ülkelerde muhtaçlık duyulan altyapıyı finanse etmek için beş yıl içinde 600 milyar dolar ayrılacağı kelamı verildi. Bu adımın, Çin’in eski İpek Yolu’nu canlandırma planı ‘Kuşak ve Yol’ projesine karşı olduğu belirtiliyor.

ABD Lideri Joe Biden, Almanya’nın güneyindeki Schloss Elmau’da düzenlenen G7’nin yıllık toplantısında ‘Küresel Altyapı ve Yatırım Ortaklığı’nı açıkladı. Biden, düşük ve orta gelirli ülkelerde global sıhhat, cinsiyet eşitliği, dijital altyapı projelerini desteklemek, iklim değişikliğiyle uğraşa yardımcı olmak için hibe ve fon planının devreye gireceğini söyledi.

“BU DURUM YALNIZCA İNSANİ BİR KAYGI DEĞİL”

Çok taraflı kalkınma bankalarından, kalkınma finansmanı kurumlarından, devlet varlık fonlarından ve başkalarından yüz milyarlarca ek doların gelebileceğini belirten Biden “Açık olmak istiyorum. Bu yardım değil. Bu herkes için getiri sağlayacak bir yatırım” dedi.

Gelişmekte olan ülkelerin salgın üzere global şoklarla karşı karşıya kaldığında temel altyapıdan mahrum olduğuna ve bu nedenle krizlerin tesirlerini daha derin hissettiğine dikkati çeken Biden, bu durumun yalnızca insani bir kaygı değil herkes için ekonomik ve güvenlik telaşları yarattığını belirtti.

“OLUMLU VE GÜÇLÜ BİR İLETİ VERMEK BİZE BAĞLI”

Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, AB’nin dünyadaki yatırım açığına ‘Küresel Geçit’ projesiyle katkıda bulunduğunu tabir etti. Von der Leyen, Avrupa’nın Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in 2013’te başlattığı Jenerasyon ve Yol Teşebbüsü planına sürdürülebilir bir alternatif oluşturma teşebbüsü için tıpkı devirde 300 milyar euro ayırdığını söyledi.

Von der Leyen, G7 olarak birlikte daha fazla yatırım yapmaları ve yatırım projeleri için alternatif sunmaları gerektiğini söz ederek “Kolektif gücümüzü en uygun hale getireceğiz zira gelişmekte olan ortaklarımıza bir seçenekleri olduğunu göstermek ve kalkınma gereksinimlerini karşılamak için dayanışma içinde adım atmayı amaçladığımızı göstermek için dünyaya yatırım manasında olumlu ve güçlü bir ileti vermek bize bağlı” diye konuştu.

“AB, GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE YATIRIMDA LİDER”

Michel de AB’nin gelişmekte olan ülkelerle iş birliğinde liderlik ettiğini, bu ülkelere global yardımların yüzde 46’sının tek başına AB tarafından sağlandığını söyledi. “Neredeyse 70 milyar euro daha fazla barış, refah ve kalkınma sağlamak için dünyanın her yerine gidiyor” diyen Michel, AB’nin ayrıyeten eğitim, sıhhat ve araştırma alanlarına da yatırım yaptığını lisana getirdi. Michel, Global Geçit kapsamında Afrika’da yapılan somut yatırımlara değinerek, 150 milyar euro’nun bunlara ayrıldığını anımsattı.

ÇİN’İN YENİ İPEK YOLU PROJESİ 100 ÜLKEYİ KAPSIYOR

Çin’in Jenerasyon ve Yol projesi Asya’dan Avrupa’ya uzanan eski İpek Yolu ticaret yolunun çağdaş bir versiyonunu oluşturmayı amaçlayan 100’den fazla ülkede geliştirme ve programlarını içeriyor. Proje tamamlandığı vakit kelam konusu maliyetin bir trilyon doları bulması bekleniyor.

Beyaz Saray yetkilileri, bu planın birçok gelişmekte olan ülke için çok az somut yarar sağladığını savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.