FETÖ elebaşı Gülen’e “mehdi” diyen hakime 13 yıl 6 ay mahpus cezası verildi

Görevde bulunduğu sırada yazdığı gerekçeli kararda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için “mehdi” sözünü kullanan eski hakim tutuklu sanık İlhan Karagöz, yine yargılandığı davada “silahlı terör örgütüne üye olmak” hatasından 13 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık İlhan Karagöz, bulunduğu cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Sanığın avukatının da hazır bulunduğu duruşmada, mahkeme heyeti davayı karara bağladı.

Mahkemenin kararında, darbe teşebbüsünden haberdar olan sanığın bu emel ve iradeyle yargısal yetkisini örgütün maksatları doğrultusunda kullandığını ve hakimlik mesleğini suistimal ettiği belirtildi.

Kararda, sanığın mesai saatleri dışında, dava belgesiyle ilgisiz, yol ve maddelere karşıt halde siyasi ve cürüm oluşturur telaffuzlarda bulunarak, FETÖ elebaşını “mehdi” ilan eder mahiyette, olay ve faille alakasız, örgüt maksatlarına hizmet eder formda gerekçeli karar yazdığı anlatıldı.

Sanığın bu davranışının “kamikaze” hareket olarak tabir edildiği kararda, devlet ve kamu kurum yetkilileri ve ilgili bireyler hakkında kabahat duyurusunda bulunup müzekkere yazan sanığın darbe teşebbüsünden çok kısa mühlet evvel fiili davranışlarda bulunduğu kaydedildi.

ÜST SONDAN CEZA VERİLDİ

Sanığın “hakim sıfatı nedeniyle örgüt imamlarıyla ilişkisinin, sağladığı faydanın, kelam konusu kamikaze aksiyon sonucunda örgütün sağlayacağı meşruiyetin ve yararın, fiilinin dünya tarihindeki eşi gibisi görülmemiş istisnai ağırlığının” dikkate alındığı belirtilen kararda, mahkeme sanığa FETÖ kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olmak” cürmünden üst huduttan 9 yıl mahpus cezası verdi.

Sanığın terör kabahati işlemesi nedeniyle cezayı 13 yıl 6 aya çıkaran mahkeme, duruşmada gösterdiği olumsuz tavır ve davranışlarını, yazmış olduğu savunma dilekçelerinde mahkemeyi töhmet altında bırakıcı telaffuzlarda bulunmasını ve mahkemeyi tanımaz davranışlarını dikkate alarak cezada indirim uygulamadı.

Heyet ayrıyeten sanık Karagöz’ün tutukluluk halinin devamını, sanıktan ele geçen 1 ABD doları, not kağıtları ve bilgisayar çıktılarının kanıt olarak saklanmasını kararlaştırdı.

GÜLEN’E “MEHDİ” DEMİŞTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, “Balyoz Planı” davasında eksper raporu hazırlayan sanıklara yönelik davayı reddeden eski İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi İlhan Karagöz’ün, davanın duruşma tarihi 23 Eylül 2016 olmasına karşın, müdahil ve sanık avukatlarına haber verilmeden, Ramazan Bayramı’nın arife gününe denk gelen 4 Temmuz 2016’ya duruşma açarak davaya ait gerekçeli karar yazdırdığı belirtilmişti.

Karagöz,’ün, medyanın gündemine de giren ve davanın reddedilmesi kararını kurduğu 572 sayfalık “ilginç” kararında, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen hakkında “mehdi” nitelemesinde bulunduğu, ayrıyeten başta Cumhurbaşkanı olmak üzere birçok devlet yetkilisinin gözaltına alınması için Genelkurmay Başkanlığını harekete çağıran tabirler kullandığı kaydedilmişti.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanan sanık 29 Mayıs 2019’daki karar duruşmasında “Anayasal sistemi ortadan kaldırmaya teşebbüs” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Dosyayı inceleyen Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Karagöz’ün “anayasal tertibi ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasından aldığı ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasını bozarak, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla üst sondan ceza verilecek halde karar kurulması gerektiğini bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.