Eski bakan açıkladı: Mısır batmak üzere topyekûn iflasa birkaç ay kaldı

2013 Temmuz’undan beri darbeci general Abdülfettah Sisi tarafından yönetilen Mısır, ortadan geçen 9 yılda batmanın eşiğine geldi. Ülkedeki acı tabloyu çarpıcı bir yazıyla duyuran eski Yatırım Bakanı Yahya Hamid, Mısır’daki çöküş sürecinin aslında yıllar evvel başladığını ama 24 Şubat’tan beri sürmekte olan Rusya-Ukrayna savaşının iflası hızlandırdığını kaydetti.

İngiltere merkezli Middle East Eye sitesinde yayınlanan makalesinde Hamid, şu tabirleri kullandı:

105 MİLYONLUK ÜLKE ÇÖKÜYOR

Mısır batacak. Rejim ve milletlerarası destekçilerinin yıkıcı stratejilerini bilakis çevirecek bir hayat kurtarıcı plana muhtaçlık var. Sisi rejiminin beceriksizliği nedeniyle iktisattaki bozulma aslında yıllar evvel başlamıştı. Ukrayna’daki savaş gizlenen gerçeğin ortaya çıkmasını sağladı. Şu an Mısır topyekûn iflastan yalnızca birkaç ay uzaktadır ve yakında ülkenin yüzde 30’u açlık sonunun da altına düşecek.

Mısır muhalefetindeki birçok kişi, sonunda Sisi rejiminin önemli halde zayıfladığını ve bir dönüm noktasına gelindiğine inanıyor. Yeniden de epeyce karamsarım, zira Mısır’ı kaos ve istikrarsızlıktan kurtarmak için artık çok geç görünüyor.

IMF idare konseyine, artan borç ve fonların boş projelere ve yolsuzluğa gittiği konusunda kaç defa ihtar mektubu gönderildi? Avrupalı ve ABD’li önderler, iktisadın gerçek durumu ve toplumsal huzursuzluk, terörizm ve yasadışı göç üzere sorunlarda kaç defa brifingler aldı? Lakin iletilen her ikaz, sessizlik ve küçümsemeyle karşılandı.

105 milyonluk ülke çökecek. Bu durum, Sisi ve yandaşlarının 9 yıllık maharetsiz idaresinin sonucudur. Sisi ve milletlerarası destekçileri ülkeyi tam manasıyla mahvetti. Ülke borcunun ulusal gelire oranı yüzde 93,8’e yükseldi. Bütçenin yüzde 54’ü kredi ve faiz geri ödemelerine gidiyor. Mısır Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırma kararına karşın ülkeye sıcak para gelmiyor.

Sisi durumun vahim olduğunu biliyor. Kendimizi aldatmamalıyız. İstikrarsızlık geliyor ve kaos kaçınılmaz görünüyor. Soru, Sisi ülkeyi kendisiyle birlikte aşağı çekmeden evvel hasarın nasıl denetim altına alınacağıdır.

Sisi ve yandaşlarının ‘İslamcılara karşı mücadele’ anlatısı, önde gelen laik Mısırlı aktivist Alaa Abdel-Fettah’in hapishanede vefata terk edilmesiyle geçerliliğini büsbütün yitirdi. Sisi’nin yaptığı başından beri İslamcılıkla uğraş değildi, demokrasiyle gayretti.

Şimdi rejim parçalanmak üzere. Lakin tüm siyasi güçlerin bir ortaya gelmesinin vaktidir: Mısır’ı kurtarın.

Ordu, üstüne görev olmayan adalet, iktisat ve siyaset üzere tüm alanlardan çekilmeli. Nil ırmağı üzerine inşa edilen Etiyopya barajı da Mısır’ı açlığa mahkûm edecek. Mısır, tüm siyasi güçlerin kutsal bir birliğini gerektiren varoluşsal tehditlerle karşı karşıya. Bu cins riskler karşısında geçmiş kavgalarımız kimin umurunda?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.