Esad’dan Türkiye açıklaması: Ankara’nın tezleri kararsızdır

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü PKK/YPG varlığına karşı yeni bir operasyona hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mayıs sonunda yaptığı değerlendirmde; harekatın hedefşnş Tek Rıfat ve Münbiç olacağını kaydetti.

ERDOĞAN: BİR GECE APANSIZIN GELEBİLİRİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Madrid’deki NATO Önderler Tepesi’nde Türk gazetecilerle yaptığı toplantıda; Suriye’ye yönelik yeni harekatın ne vakit başlayacağı sorusuna, “Hiç telaşa gerek yok. Aceleye gerek yok. Biz aslında şu an o bölgede çalışıyoruz. Malum, bir taraftan Irak’ın kuzeyindeki çalışmalarımız, bir taraftan tekrar tıpkı halde Suriye’nin kuzeyinde, Afrin’de çalışmalarımız var. Her vakit dediğim üzere; bir gece apansızın gelebiliriz” cevabını vermişti.

ABD ve İran; TSK’nın mümkün askeri müdahalesine karşı olduğunu belirtirken, Moskova cephesinden bir olumlu bir olumsuz sinyal geliyor.

Askeri uzmanlar ise; Türk ordusunun Irak’ın kuzeyindeki kimi kritik terör amaçlarını yok ettikten sonra Suriye’deki harekatı başlatacağını öngörüyor.

ESAD’DAN AÇIKLAMA: ANKARA’NIN TEZLERİ HÜKÜMSÜZDÜR

Olası askeri operasyon için Esad’dan yeni bir açıklama geldi. İran Dışişleri Bakanı’nı ağırladıktan sonra bahis ile alakalı yazılı açıklama yapan Esad, “Türkiye’nin Suriye topraklarındaki saldırısını haklı göstermek için ortaya attığı savlar geçersiz, kararsız ve memleketler arası hukuk prensiplerinin ihlalidir” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.