Erdoğan temelini atmıştı: Yol projesinde hafriyat krizi!

İstanbul Arnavutköy’de, iktidara yakınlığıyla bilinen Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyelerinin de yer aldığı sanayicilerin bir etraf felaketine yol açtığı ortaya çıktı. MÜSİAD Organize Sanayi Bölgesi olarak bilinen Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nde, sanayi tesisi ve fabrika inşaatları sürüyor. Fakat, Deliklikaya Sanayi Bölgesi’ndeki sanayi tesislerinin inşaatlarında çıkarılan hafriyatlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hafriyat döküm alanlarına dökülmesi gerekirken sanayi bölgesini çabucak yanındaki tarım topraklarına dökülüyor.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, hafriyat dökülen devasa büyüklükteki toprakları temelini geçen yıl AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan attığı Kuzey Marmara Otoyolu’nun, Nakkaş, Başakşehir bölümünün irtibat yolu güzergâhında kalıyor. Bu nedenle temas yolunun güzergâhının değiştirileceği de argüman edildi. Hafriyatın kaldırılmasının ise milyonlarca liraya mâl olacağı tabir ediliyor.

AKP’Lİ LİDER İSYAN ETTİ

‘HAFRİYAT KIYMETLİ BİR ŞEY’

Sanayi bölgesinin bağlı olduğu Teknoloji Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi (TESKOOP) İdare Konseyi Lideri Harun Tavukçuoğlu da itiraf niteliğinde açıklamalar yaptı. Tavukçuoğlu, “Söz konusu arazi bizim bizim tapulu alanımız. Hafriyat değerli bir şey… Hafriyat dökülen alandan Kuzey Marmara Otoyolu geçiyor, kamulaştırma alanında kalıyor. 2,5 milyon metreküp hafriyat var orda. O hafriyatın kaldırılması tahminen 200 milyon TL’ye mâl olacak. Önümüzdeki bir, iki sene içinde hafriyatı orada kaldıracağız. Süreksiz olarak orda o hafriyat” dedi.

DÖKÜME GÖZ YUMULDU

Milyonlarca metreküp hafriyatın irtibat yolunun geçeceği alana dökülmesine göz yumulduğunu belirten Arnavutköy Belediye Meclisi’nin UYGUN Partili Üyesi İsmail Yaşar ise BirGün’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Deliklikaya Organize Sanayi Bölgesi’nin inşaatından çıkan hafriyatlar, yol projesi için kamulaştırma alanı olarak belirlenen bölgeye dökülüyor. Kelam konusu alan temelini geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın attığını Sazlıdere Köprüsü’nün temas yolu üzerindedir. Yol alanı olan bu yere milyonlarca metreküp hafriyat dökülmesine göz yumulmuştur. Bize ulaşan bilgilere nazaran yol güzergahına dökülen hafriyatın karayolları tarafından temizlenemeyeceği ve bu nedenle yol güzergahının değiştiği söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.