Erdoğan, Sırbistan’da: ‘İmzalar atıldı, kimlikle seyahat devri başladı’

AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’in akabinde Balkan cinsinin ikinci durağı olan Sırbistan’da. İki görüşmenin akabinde Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic kameraların karşısına geçerek ortak basın toplantısı düzenledi. 

Sırbistan’a kimlikle seyahat edilebileceğini duyuran Erdoğan, “Kimlikle seyahat konusunda imzalanan protokol, bağlarımızı yeni bir düzeye çıkaracaktır” tabirlerini kullandı.

DİKKAT ÇEKEN ‘PUTİN’ YANITI

“Putin’in güç kriziyle ilgili yaptığı açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Erdoğan, “Türkiye olarak Rusya Ukrayna ortasında daima istikrar siyasetini güttük. Bundan sonra da tekrar istikrar siyasetini gütmeye devam edeceğiz. Şu anda Batı’nın takındığı tutumu yanlışsız bulmadığımı açıkça söyleyebilirim. Tahrik üzerine heyeti bir siyaset güden Batı var. Bu türlü bir savaşı tahrik üzerine güttüğünüz sürece oradan sonuç almak olmayacaktır. Şu anda bu savaşın var diyebilir miyiz? Yok. Lakin ben inanıyorum ki kaybeden çok” dedi.

“AZ EVVEL İMZALADIK”

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

“Görüşmelerimizde önümüzdeki periyotta atacağımız adımları değerlendirdik. Bölgesel ve memleketler arası mevzularda fikir alışverişinde buluştuk. Kimlikle seyahat konusunda az evvel imzalanan protokol münasebetlerimizi yeni bir düzeye çıkaracaktır. İş adamlarımız karşılıklı olarak yapacakları seyahatleri çok daha süratli formda gerçekleştirecektir. Sırbistan, çipli kimlikle seyahatin mümkün hale geldiği 6. ülke haline gelecek. Sırbistan ile Kosova ortasında kimlik kartlarıyla hudut geçişleri konusunda uzlaşıya varılmış olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz.”

“Ortak gayemiz olan 5 milyara ulaşmak için çabalayacağımıza inanıyorum. İmali tamamlanan Yeni Pazar Tutin devlet yolu da bu vizyoner yaklaşımının temelidir. Ortak tarihi ve kültürel mirasımızı Bayraklı Camii’nin inşasına pek yakında başlayacağız. Görüşmelerimizde Balkanlarda barışa atfettiğimiz kıymeti değerlendirdik. Başta plaka sıkıntısı olmak üzere öbür problemlerde da muahedeye varılmasını umuyoruz. Yardımımız talep edildiğinde tüm imkanlarımızla yapan ve gereken katkıyı veriyoruz.”

“RUSYA HAFİFE ALINACAK BİR ÜLKE DEĞİL”

“Türkiye olarak Rusya Ukrayna ortasında daima istikrar siyasetini güttük. Bundan sonra da tekrar istikrar siyasetini gütmeye devam edeceğiz. Şu anda Batı’nın takındığı hali hakikat bulmadığımı açıkça söyleyebilirim. Tahrik üzerine şurası bir siyaset güden Batı var. Bu türlü bir savaşı tahrik üzerine güttüğünüz sürece oradan sonuç almak olmayacaktır. Şu anda bu savaşın var diyebilir miyiz? Yok. Lakin ben inanıyorum ki kaybeden çok. Silahlar gönderildiği söyleniyor, ne kadar hurda varsa Ukrayna’ya gönderiyorlar.  Şu ana kadar bizim güttüğümüz siyaset ‘Acaba bu savaş biter mi bitmez mi?’ biz bunun çabası içerisindeyiz. Ancak bu iş çok kısa vakte biteceğe benzemiyor.

Rusya’yı hafife alanlara söylüyorum, yanlış yapıyorsunuz. Rusya hafife alınacak ülke değil.

Rusya doğal gazı kesti, Avrupa kara kara düşünmeye başladı, bu kışı ne yapacağız diye… Şu anda stoklar ne durumda diye bunun tartışması yapıyorlar. Rusya herkes ona saldırınca tüm imkanlarını kullanacaktır. Bu kadar kolay. Temenni ediyoruz ki bu iş bir an evvel biter ve dünya bir an evvel barışı yakalar.”

RESMİ MERASİMLE KARŞILANDI

Erdoğan, Balkan tipi kapsamında ziyaret ettiği Belgrad’da, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından resmi merasimle karşılandı. Erdoğan’ı, Sırbistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic karşıladı. İki ülke ulusal marşları okunurken 7 pare top atışı yapıldı.

Tören kıtasını selamlayan Erdoğan ve Vucic, tokalaşarak basın mensuplarına poz verdi. İki önder daha sonra heyetlerini takdim etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki resmi karşılama ve heyet takdiminin akabinde Sırp mevkidaşı Aleksandar Vucic ile bir ortaya geldi. Görüşme öncesinde basın mensuplarına imaj veren iki başkan, ikili alakalara ve işbirliğine vurgu yaptı.

İki ülke ortasındaki ticaret hacminin her geçen gün arttığını belirten Erdoğan, “Siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, her alanda dayanışma içindeyiz. Sırbistan Balkanlar’ın adeta kilit taşı. Münasebetiyle münasebetlerimiz de her geçen gün daha da güçlenerek devam ediyor. Doğal şu an prestijiyle (ticaret hacminde) 2 milyar doları yakaladık, bunu daha da artıracağız” dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic de Sırbistan ve Türkiye ortasındaki alakaların güzel ve ileri seviyede olduğunu, karşılıklı ticaret hacminin daima yükseldiğini söyledi. Türk yatırımlarının daima arttığını aktaran Vucic, bölge ülkeleriyle uygun bağlar kurduklarını lisana getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.