Erdoğan: Putin ve Zelenski ile yeni görüşme ayarladık

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Üsküdar Hz. Ali camisinde kıldığı cuma namazı çıkışı sonrasında yaptığı açıklamalarda Rusya-Ukrayna liderlerinin olası görüşmeleri hakkında bilgi verdi.

‘Görüşmeyi planladık’

Erdoğan, ”Sonuç olumlu ama istediğimiz gibi değil. Daha iyi olacak. Ümitsiz değiliz. Sayın Putin ve Sayın Zelenski ile bugün-yarın yeni görüşme planladık. İstanbul’daki süreci liderler seviyesinde devam ettirmeyi planlıyoruz” dedi.

Erdoğan, İstanbul ve Ankara teklifini yinelemişti

Daha evvel, Cumhurbaşkanlığı’ndan Erdoğan ve Putin görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın, iki lideri İstanbul veya Ankara’da bir araya getirmeyi teklif ettiği ifade edilmişti.

Antalya ve İstanbul’daki görüşmeler

29 Mart tarihinde ise Rusya ile Ukrayna arasındaki ateşkes müzakereleri İstanbul’a taşınmıştı. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan da heyetlerle bir araya gelmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba 10 Mart tarihinde Antalya’da gerçekleşen Antalya Diplomasi Forumu’nda bir araya gelmişti. Savaşın 15’inci gününde gerçekleşen tarihi zirveden sonuç çıkmamış olsa da yapılan görüşme için dünya basını Antalya’nın nabzını tutmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.