Elazığ sarsıntısı üzerinden iki yıl geçti, halk hâlâ konteynerde yaşıyor

CHP Elazığ Vilayet Genel Meclis üyesi Mahmut Okçuoğlu, 2020 yılında meydana gelen sarsıntı sonrasında Karakoçan ilçesinde 700-800 meskenin ziyan görmesine karşın vatandaşların konut gereksinimlerinin karşılanmadığını söyledi. Okçuoğlu, hala konteynerlerde kalan vatandaşlar olduğuna kaydetti.

Elazığ’da meydana gelen 6,8’lik zelzele sonrasında Karakoçan ilçesinde konutları hasar gören vatandaşların konut sorunu yaşadığını belirten CHP’li meclis üyesi Mahmut Okçuoğlu, konut ihalelerinin Ağustos ayında yapılacağını söylenmesine karşın hala yapılmadığını söz ederek süreçle ilgili depremzedelere bilgi verilmediğini söyledi.

“DEPREM KONUTLARIYLA İLGİLİ BİLGİ VERİLMESİNDE MUHATTAP BULAMADIK”

AFAD Vilayet Müdürünün sarsıntı konutlarıyla ilgili meclisi bilgilendirmediğine dikkat çeken CHP’li Mahmut Okçuoğlu, “3 ay evvelki meclis toplantımızda Vilayet Afet Müdürümüzün yapılmamış sarsıntı konutlarıyla ilgili bilgi vermesi için meclise gelmesini rica etmiştik. Ama Vilayet Afet Müdürümüzü rastgele bir açıklama için muhatap göremedik. En son geçen ay gittiğimde sekizinci ay içeresinde bunların planlanacağını ve ihalelerin yapılacağını söyledi. Lakin sekiz ay geçti dokuzuncu aya girdik artık kış ayı geldi.

CHP Elazığ Vilayet Genel Meclis üyesi Mahmut Okçuoğlu

Benim ilçemde 700 ile 800 ortasında sarsıntıdan ötürü ziyan gören mesken ve konut bekleyen vatandaşlar var. Hala konteynerlerde yaşayan vatandaşlar var. Bu problemlerin ne vakit giderileceğiyle ilgili çıksınlar vatandaşlara sağlıklı bilgi versinler. 3 ay desinler vatandaşlar ona nazaran önlem alsın.

Kış ayında beşerler hayvanlarını nereye koyacağı meskeninin nerede olacağı hala muallak da. En kısa vakitte vatandaşların konut mağduriyetleri konusunda tahlilleri noktasında ve ne vakit çözüleceğiyle ilgili  bilgilendirme yapılmalı” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.