DÜZGÜN Parti, iktidarın mukadderatına terk ettiği üreticiler için ziraî proje hazırladı

İYİ Parti, Cumhuriyetimizin kurucusu ulu başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasından yola çıkarak bahtına terk edilen çiftçiler için “Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Tarım Bilimleri Akademisi” projesi hazırladı.

İYİ Parti’nin projesi, tarım üreticilerinin, güzel koşullarda, en yeni teknolojiyle, bilimin öncülüğünde üretim yaparak randıman ve çıkarlarını artırmasını hedefliyor. Proje ile çiftçileri mukadderatına terk eden yaklaşımların sona erdirilmesi ve ziraî üretimde yenilikçi uygulamalarla çiftçilerin birer teşebbüsçü ve “asıl aktör” haline getirilmesi öngörülüyor. Parti, projeyle “tohum ve ziraî ilaçlarda dışa bağlılığı sonlandırmayı” da planlıyor. Bu amaçlar için gerekli bilgi ve donanım, kurulacak olan AOÇ Tarım Bilimleri Akademisi’yle sağlanacak. ÂLÂ Parti’nin yapacağı çalışmalar şöyle:

– Ar-Ge takviyesi: Akademi, ziraî Ar-Ge’nin merkezi ve beyni olacak. Üreticiler hem dünyadaki yeni teknolojilerden faydalanacak hem de Türkiye’nin tarımda gereksinim duyduğu tahlillere ulusal kaynaklar ve ulusal Ar-Ge dayanağıyla ulaşacak.

– Gen kaynakları: Türkiye’nin sahip olduğu kıymetli zenginliklerinden biyolojik çeşitlilik, iklim krizi ve insan kaynaklı nedenlerden ziyan görüyor. Bu durumu bilakis çevirmek mümkün. Milletlerarası Biyoçeşitlilik ve Gen Kaynakları Merkezi kurularak yurtdışına çıkarılan gen kaynaklarının geri getirilmesi için harekete geçilecek. Böylelikle Akademi büyük bir ziraî teknoloji üssü haline gelecek.

– Bilimsel çalışmalar: Akademi, tarım alanında, Türkiye’yi “Tarım 3.0 ve 4.0” maksadına taşıyacak. Fikir ve keşif sahiplerine, ziraî üreticilere ve tarım alanında bilimsel çalışma yürütmek isteyenlere ortam, kaynak ve imkan sağlanacak.

– Çiftçi-devlet el ele: “Liyakatsiz idare, denetimsiz döviz kuru, keyfi faiz oranları ve başarısız iktisat politikaları” sonucu tarımda da maliyetlerin yükseldiğine dikkat çekilen proje çalışmasında çiftçinin döviz kuruna ezdirilmeyeceğine, devlet dayanaklarında tarımın önceleneceğine dikkat çekildi. Projede, “en yüksek randıman için çiftçi-devlet el ele çalışacak” denildi.

1925’TE KURDU, 1937’DE MİLLETE EMANET ETTİ

1925 yılının ilkbaharı… Atatürk, tarım uzmanlarını köşke davet ediyor. Bir çiftlik kurmak istediğini söylüyor. Çalışmalar başlıyor, Atatürk modül parça toprakları alarak bir çiftlik kuruyor. Burada ziraî üretim ve hayvancılıkta çığır açan çalışmalar yapılıyor. Atatürk, 1937’de çiftliği Hazine’ye bağışlıyor ve milletine emanet ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.