DSÖ: Bu yıl 1 milyon insan Covid-19’dan öldü

Covid-19 salgının dünya çapında hadise ve can kayıpları artmaya devam ediyor.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, Covid-19 salgını ile gelişmelere değinerek, Bu hafta, bu yıl şimdiye kadar bildirilen 1 milyon vefatla ilgili trajik dönüm noktasını geçtik. Yalnızca bu yıl 1 milyon insan Covid-19’dan ölürken bu vefatları önlemek için gerekli tüm araçlara sahipken, Covid-19 ile yaşamayı öğrendiğimizi söyleyemeyiz.dedi.

Aşılama daveti yaptı

Ghebreyesus, tüm ülkelerin nüfuslarının yüzde 70’ini Covid-19’a karşı aşılamaya yönelik gayretlerini güçlendirmelerini ve bir kere daha tüm sıhhat çalışanlarını, yaşlıları ve yüksek risk altındaki bireyleri aşılanması tarafındaki davetini yineledi.

Bazı ülkelerde sıhhat çalışanlarının ve yaşlıların yüzde 100’ünün aşılandığını aktaran Ghebreyesus, Ancak, çok daha fazlasının yapılması gerekiyor. Düşük gelirli ülkelerdeki sıhhat çalışanlarının üçte ikisi ve yaşlıların dörtte üçü de dahil olmak üzere, dünya nüfusunun üçte biri aşılanmamış durumda. dedi

6.5 milyon kişi Covid’den öldü

Dünya çapında salgının başlamasından bu yana 603 milyon 775 bin 634 bireyde Covid-19 tespit edilirken, 6 milyon 481 bin 386 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.