Dışişleri Bakanlığından Kıbrıs Rum kısmı ile İsrail’in ortak askeri tatbikatına ait açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sözcü Bilgiç, GKRY ile İsrail’in ortaklaşa gerçekleştirdiği “Agapinor 2022” askeri tatbikatına ait soruya yazılı karşılık verdi.

Bilgiç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığının, GKRY ile İsrail’in ortaklaşa gerçekleştirdiği “Agapinor 2022” askeri tatbikatı konusundaki açıklamasını desteklediklerini belirtti. Bilgiç, KKTC Cumhurbaşkanlığının 31 Mayıs’taki açıklamasında da belirtilen yeni iş birliği tekliflerinin hazırlandığı bir devirde GKRY’nin bölgedeki istikrarı bozma kıymetine düzenlediği bu tatbikatın, samimiyetsizliklerinin açık bir ispatı olduğunu vurguladı.

“GKRY’nin bu tıp hareketlerine ortak olan ülkeleri bir kere daha Kıbrıs Rum tarafının provokasyonlarına ve propagandalarına alet olmamaya çağırıyoruz.” tabirini kullanan Bilgiç, Türkiye’nin her kaide ve şartta, garantörlüğün verdiği sorumluluk çerçevesinde KKTC’nin hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya devam edeceğini bildirdi.

“AGAPİNOR 2022”

“Agapinor 2022” isimli askeri tatbikat, İsrail ordusu ile Rum Ulusal Muhafız Ordusu tarafından büyük oranda Rum kısmının hakimiyet alanında 29 Mayıs ile 2 Haziran tarihleri ortasında gerçekleştirilmişti.

Tatbikatın, GKRY ile İsrail ortasında bugüne kadar yapılan en büyük askeri tatbikat olduğu belirtilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.