Cumhurbaşkanı Erdoğan yangın bölgesinde: İdam tartışılmalı

DUVAR- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Marmaris’teki yangın bölgesinden son durumla ilgili açıklamalar yaptı. Yangının büyük ölçüde denetim alındığını belirten Erdoğan, yangın çıkaranlara verilen cezalar ile ilgili “Ucu idama mı dayanıyor? Olmalı” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

21 Haziran 2022 tarihinde Marmaris’te orman yangını çıkmıştır. Müdahale ile yangının daha da büyümesi engellendi. 15 uçak, 46 helikopter söndürme çalışmalarında vazife aldı.

AFAD’ın koordinesiyle öteki vilayetlerden 271 araç görevlendirmesi yapıldı. Avrupa Sivil Muhafaza Düzeneği ile Romanya ve İsrail’den hava aracı dayanağı talebinde bulunuldu lakin gereksinimimizin olmaması nedeniyle kabul edilmedi. Azerbaycan’dan bir uçak ve Katar’dan 3 helikopter iştirak etti. Orman Genel Müdürlüğü 14 uçak, 25 helikopter ile çalışmalarını sürdürdü.

Sağlık gruplarımız tarafından 47 şahsa müdahale edilmiş, hastanelerden taburcu edilmiştir. Sıhhat Bakanlığı, 35 araç ve 135 işçi ile müdahalede bulunmaktadır.

Yangının daha da büyümesini engelledik. 15 uçak, 46 helikopter söndürme çalışmasında vazife aldı. Birinci andan itibaren yapılması gerekenler yapıldı. Can kaybı yok, 47 yaralı tedavi altına alınmıştır. Dalaman, Fethiye, Köyceğiz ve Seydikemer’de çıkan orman yangınları denetim altına alındı. Yangında can kaynımız yok.

‘UCU NEREYE DAYANIYOR, İDAMA MI, İDAM’

Yangına sebep olan kişi tutuklandı. Yalnızca ormanlar değil hayvanlar da bu yangından ziyan görüyor. Caydırıcı bir ceza, ben de diyorum ki, ucu nereye dayanıyor, idama mı, idam. Olmalı… Sultan Fatih ne diyor, ‘Ormanlarımdan bir ağaç kesenin boynun vururum. ‘ Bu iş o kadar değerli. Ormanları yakıyor, ormanlarla bir arada hayvanlar da yanıyor. Bu tartışılmalı ve bunun üzerinde etraflıca durmalıyız. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.