Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Mart 2012

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Önceki Ayın Değerlendirmesi

AMD ve Intel

Intel’in Ivy Bridge temelli işlemcilerinde yaşanan gecikmelere rağmen Mart ayında pek çok gelişme oldu. İlk olarak AMD’nin Phenom II X6 1045T modelinin son kullanıcı satışına başlandı. 2.7 GHz saat hızında çalışan bu altı çekirdekli işlemci bir süredir OEM olarak satılıyor olsa da artık kutulu olarak da satın almak mümkün olacak. 150 $ tavsiye edilen satış fiyatına sahip olan bu model çok-işparçası destekleyen uygulamaları kullananlar için ilginç bir seçenek olabilir. Ancak çoğu oyunun üçten fazla çekirdek kullanmadığını göz önüne alırsak bu işlemciyi oyun sistemleri için önermiyoruz.

FX-8150’nin fiyatı yurt dışında 20 $ düşerek 250 $seviyesine geriledi ancak bu değişim gördüğümüz kadarıyla henüz Türkiye pazarına yansımadı. Şu anda 210 $ civarında fiyatla satılan FX-8120 muhtemelen sekiz çekirdeğin gücünden yararlanmak isteyen AMD hayranları için daha mantıklı bir seçenek. Bu arada FX-8150’nin çıkışından “beş ay” sonra tavsiye edilen satış fiyatına geldiğini görmek de sevindirici.

AMD severler için başka iyi haberler de var. İki Bulldozer modüllü 4.2 GHz hızında çalışan (Turco Core ile 4.3 GHz) FX-4170 ve üç Bulldozer modüllü 3.8 GHz hızında çalışan (Turbo Core ile 4.1 GHz) FX-6200 kısa bir süre sonra satışa sunulacak. FX-4170’in 140 $ olan tavsiye edilen satış fiyatı oyun performansını beğendiğimiz Core i3-2120’den fazla olduğundan şimdilik bu modelin fiyatının düşmesini beklemek gerekiyor.

Yeni işlemcilerini tanıtın sadece AMD değil, Intel de yeni modellerle ürünlerini tazeledi. Yeni tanıtılan Core i5-2380P temelde Core i5-2400’den farklı değil sadece tümleşik HD Graphics 2000 motoru yok. Fiyatı da Core i5-2400’le aynı. Benzer şekilde grafik motoru olmayan ve 3.2 GHz saat hızında (Turbo Boost ile 3.5 GHz) çalışan Core i5-2450P, tam Core i5-2400 ile Core i5-2500 arasına yerleşiyor. Ancak bu iki modelin grafik motorunun olmaması fiyatlarını düşürmediğinden bu modelleri tavsiye edilenler listemize almamızın bir anlamı kalmıyor.

Uzun bir süre önce tanıtılan Core i7-3820 en sonunda 320 $ fiyatla satışa çıktı. Ancak dört kanal bellek desteği ve PCI Express 3.0 desteği şimdilik pek bir anlam ifade etmediğinden bu modeli tavsiye etmiyoruz. Eğer çok çekirdeğin gücü sizin için önemli değilse platform olarak daha ucuza mal olacak ve çarpan kilidi olmayan Core i7-2600K daha akıllı bir seçim.

Intel, 3.4 GHz saat hızında çalışan (Turbo Boost ile 3.8 GHz) Core i5-2550K’yı da satışa sundu. Bu model bildiğimiz Core i5-2500K’dan 100 MHz daha hızlı. Core i5-2500K’nın açık çarpan kilidi ve hızaşırtmaya elverişliliğini bildiğimizden yeni modele daha fazla para vermek son derece anlamsız (tabi sonradan bu modellerin hızaşırtma için çok daha uygun olduğunu keşfetmezsek).

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler. Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız. Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır. Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.