Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Kasım 2011

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Önceki Ayın Değerlendirmesi

AMD ve Intel

Bu ayın en önemli haberi şüphesiz Intel’in LGA-2011-temelli X79 platformu ve bu platformu kullanan Core i7-3000 serisi işlemcileri tanıtmasıydı. Yeni modellerle ilgili ayrıntılı incelememizi buradan okuyabilirsiniz. Yeni Sandy Bridge-E mimarisi, 1.1 milyar transistöre sahip LGA-1366 temelli Gulftown’ı geride bırakarak 2.27 milyar transistör sayısıyla firmanın en ileri seviye masaüstü performans platformu unvanını alıyor.

Peki, yeni mimari neler sunuyor? Dört-kanallı bellek denetleyicisi ve 40 PCIe 3.0 bağlantı arayüzü gibi ana başlıklar dışında pek çok küçük değişiklik söz konusu. Intel, Core i7-3000 serisine üye üç model duyurdu ancak bunlardan sadece iki tanesi pazara sürüldü. En hızlı model olan Core i7-3960X Extreme Edition, 15 MB paylaşımlı L3 önbellek, aynı anda 12 işparçası işleyebilen altı çekirdek, 3.3 GHz temel saat hızı (Turbo Boost ile 3.9 GHz’ye kadar çıkabiliyor) ve yaklaşık 1000 $ fiyat etiketiyle dikkat çekiyor. Bunun altında 550 $ civarında fiyatla Core i5-3930K yer alıyor. Bu modelin özellikleri büyük oranda aynı sadece 12 MB L3 önbellek ve 3.2 GHz temel saat hızı (Turbo Boost ile 3.8 GHz) gibi farklar söz konusu. Yeni seri işlemciler içinde tek dört çekirdekli olan model Core i7-3820 ise 2012’nin ilk çeyreğinde satışa sunulacak. HyperThreading destekleyen bu model 3.6 GHz hızında çalışacak, en yüksek 45x saat çarpanını destekleyecek (en yüksek Turbo Boost sınırının altı basamak üstünde) ve 10 MB L3 önbelleğe sahip olacak. Bu modelin fiyatının hangi aralıkta olacağıysa henüz belli değil.

Her ne kadar bu modellerin özellikleri çok etkileyici olsa da (özellikle de işistasyonu kullanıcıları açısından) bizim listemizin özelliği oyun severler için hazırlanıyor olması ve LGA 2011 platformu bu bakımdan LGA 1155’e göre fazla bir şey sunmuyor. Yaptığımız testlerde 225 $ fiyatla satılan Core i5-2500K’nın oyunlar söz konusu olduğunda 1000 $ fiyatla satılan Core i7-3960X’i aratmadığını gördük.

Yine de LGA 2011 şu an için paranın satın alabileceği en uç seviye masaüstü oyun platformu; bir sürü PCI Express bağlantısı sayesinde üçlü ya da dörtlü ekran kartı kullanıcılarının ilgisini çekebilir bu yüzden listenin en sonuna eklemeyi ihmal etmedik. Eğer sokağa atacak kadar çok fazla paranız yoksa LGA-1155 temelli Core i5 ve i7 işlemciler hala en makul fiyat/performans oranını sunuyorlar.

Intel çarpan kilidi olmayan Core i7-2700K modelini de pazara sürdü. 3.5 GHz temel saat hızına sahip olan bu model 3.9 GHz’ye kadar çıkabiliyor. Ürünün satış fiyatıysa 390 $ civarında. Ancak 330 $ civarında satılan ve sadece 100 MHz daha yavaş olan Core i7-2600K şu an için çok daha mantıklı bir seçenek.

Intel, 2.3 GHz hızında çalışan ve düşük güç tüketen (35 W) G630T modelini de 85 $ fiyatla pazara sürdü. G620T’ye göre 100 MHz daha hızlı olan bu model oyunlar söz konusu olduğunda pek ilgi çekici bir seçim değil.

AMD tarafında en sonunda FX-4100 modelinin satın alınabilir olduğunu görüyoruz. 130 $ civarında fiyatla satılan, çarpan kilitsiz ve 3.6 GHz temel saat hızıyla (Turbo Core ile 3.8 GHz) bu model AMD’nin yeni işlemcileri arasında kendini gösteriyor. Ancak listeye girmeden önce test sonuçlarını görmemiz gerekiyor.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler. Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız. Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır. Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.