Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Ekim 2011

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Önceki Ayın Değerlendirmesi

AMD ve Intel

AMD’nin FX-serisi işlemcilerini duyurması bu ayın en önemli gelişmesiydi. Ne yazık ki yaklaşık 2 milyar transistör içeren bu işlemciler oyunlar söz konusu olduğunda AMD’nin bir önceki nesil modellerine göre fazla bir şey sunmuyor. Intel’in Sandy Bridge mimarisiyle daha iyi rekabet edebilen modeller görmeyi uman AMD hayranlarının yaşadığı hayal kırıklığınıysa tekrar belirtmemize gerek yok. Daha düşük fiyatla satılan Intel i3’ler ve Core i5’ler hala daha iyi seçenek olmaya devam ediyor.

AMD’nin duyurusunda yedi yeni model yer alıyordu ancak bunlardan sadece dört tanesi hemen satışa sunuldu. Dört çekirdekli 3.6 GHz FX-4100 130 $, altı çekirdekli 3.3 GHz FX-6100 200 $, sekiz çekirdekli 3.1 GHz FX-8120 235 $,   sekiz çekirdekli 3.6 GHz FX-8150 280 $.  

AMD’nin FX modelleri ve Bulldozer mimarisi hakkında daha ayrıntılı bilgi için AMD FX-8150 İncelendi yazımıza göz atabilirsiniz.

FX modellerinin yanı sıra AMD birkaç model daha duyurdu. Bunlardan en önemlisi Mayıs 2010’da ilk kez duyurulan Phenom II X4 960T’ydi. O zamanlar AMD bu ürünün muhtemelen hiçbir zaman son kullanıcıya satılmayacağını, sadece sistem üreticilerine özel bir model olacağını belirtmişti. Planların değişmiş olması iyi. Zosma, AMD’nin Phenom II X6 ailesine hayat veren altı çekirdekli Thuban tasarımının dört çekirdekli olan halinden başka bir şey değil. Bu yüzden AMD’nin Turbo Core teknolojisinin ilk sürümüyle birlikte geliyor.  Phenom II X4 960T söz konusu olduğunda 3.0 GHz olan temel saat hızı işlemci uygun olduğunda 3.4 GHz seviyesine kadar yükselebiliyor. Açıkçası Phenom II X4 960T oyun severler açısından, yaklaşık aynı fiyata sahip olan Phenom II X4 955 Black Edition kadar ilgi çekici değil. Ancak ekstradan iki çekirdeğin kilidinin açılma ihtimalinin olması bu modeli biraz daha dikkat çekici hale getiriyor. Bunu kararlı bir şekilde başarmanızın bir garantisi yok ancak bizim yaptığımız ilk denemelerde Zosma ile şansımız yaver gitti.

960T’nin yanı sıra AMD 3.4 GHz Phenom II X2 270 ve 2.5 GHz A4-3300 modellerini de duyurdu. Bu iki ürün de var olan modellerin saat hızı değiştirilmiş halinden başka bir şey değil. Daha yavaş saat hızlarına sahip oldukların bu modeller tavsiye listemize giremiyorlar.

Intel’den ne haber? Bazı modellerde fiyat indirimleri yapılmasına karşın geçtiğimiz ay içinde Core i7-2700K dışında Intel’in yeni bir ürün tanıtımı olmadı. Zaten buna gerek olduğunu da söylemek zor. Core i7-2700K ise temelde sadece saat hızı artışı getirdiğinden tavsiye listemizde muhtemelen yer alamayacak.

Bütün bu haberlere rağmen işlemci tavsiye listemizde büyük bir değişim olduğu söylenemez. FX-serisi işlemciler açık bir şekilde bu tavsiye listesinin hedef kitlesine bir şey sunmuyor. Bakalım yeni mimari fiyatlar üzerinde bir etki yaratacak mı? Önümüzdeki haftalarda bunu göreceğiz.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler. Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız. Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır. Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.